Дома Health Со оваа храна нема да забележите дека сте во ПМС

Со оваа храна нема да забележите дека сте во ПМС

381
0


Постојат многу природни начини кои можат да ги ублажат тешкотиите со ПМС. Забавувајте се со јадење, вежбање, движење, одмор …

Нема магична маса што ќе ги елиминира симптомите на ПМС, кои често се јавуваат во форма на главоболки, замор, болни и напнати гради, акни, надуеност во долниот дел на стомакот, вознемиреност, несоница, промени во расположението, прекумерно потење …

Како и секогаш, диетата може да помогне и во ублажување на овие типови на болести. Еве ја храната што може да ја вклучите во вашата исхрана овие денови:

Калциум и магнезиум: Сите намирници богати со калциум се одличен сојузник во борбата против ПМС. Калциумот влијае на нивото на естроген во организмот и со тоа му помага на телото полесно да се справи со симптомите. Изберете млеко и млечни производи. Семките од тиква, семки од сончоглед, кикирики и индиски ореви се богати со магнезиум кој помага во пренесувањето на калциум во коските.

Киселини Омега 3: Омега 3 киселините со кои се богати рибите помагаат во ублажување на грчевите во менструалниот циклус.

Витамин Б6: Бананите се богати со витамин Б6, што докажано успешно го намалува проблемот со болни и напнати гради, промени во расположението и акумулација на вода во организмот.

Природни антидепресиви: Покрај тоа што ќе се ослободите од надуеност со конзумирање ананас, можете да бидете сигурни дека тој е ефикасен и како природен антидепресив затоа што високата концентрација на манган во него работи на зголемување на нивото на серотонин, познат и како хормон на среќата .

Храна богата со железо: Лисниот зелен зеленчук е богат со железо, кое една жена го губи за време на менструалното крварење и важно е да се компензира преку храна и истовремено да се намали можноста за некои симптоми на ПМС.

Претходна објаваКако може јајцата да ви помогнат да ослабнете?
Следна објаваАко забележите чешање, осип и плускавци по сончање, веднаш реагирајте!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име