Дома Здравје Со какаото Подобро паметиме…

Со какаото Подобро паметиме…

414
0

Конзумирањето на пијалоци од какао секој ден може да го спречи губењето на меморијата и да го одржува човечкиот мозок здрав, тврдат научниците.

60 постари лица беа вклучени во студија која покажа дека редовното пиење на две шолји пијалок какао дневно значително го подобрува протокот на крв низ мозокот кај луѓето кои првично имале благи симптоми на деменција.

Овие испитаници, исто така, имаа многу подобри резултати на тестот за меморија на самиот крај на студијата, објавена е во списанието „Неврологија“ (Неврологија), но научниците рекоа дека се потребни дополнителни истражувања за да се дојде до повеќе заклучоци.

Не е прв пат какаото да се поврзува со позитивно влијание врз васкуларното здравје, а истражувачите веруваат дека тоа е делумно затоа што какаото е богато со флавоноиди, за кои се смета дека имаат главна заштитна улога.

Во најновото истражување, научниците побарале од вкупно 60 луѓе, кои во просек имале 73 години, да пијат 2 шолји пијалок какао дневно. На едната група и било дадено какао со исклучително висока содржина на флавоноиди, додека на другата група пиела какао со мала концентрација на флавоноиди и не конзумирала друг вид чоколада за време на експериментот.

Ултразвукот на почетокот на тестовите покажал дека 17% од учесниците имале некаков проблем со протокот на крв низ мозокот, а по конзумирањето на пијалокот какао кај дури 88% од оние со проблеми имало значителен подобрување на протокот на крв во мозокот и подобри резултати на когнитивните тестови. Интересно е што овие подобрувања се забележани и кај 37% од луѓето кои на почетокот немале никакви проблеми.

Д-р Сајмон Редл, кој го водел истражувањето, вели дека станува збор за мала студија, но дека постигнале значителни резултати и дека во иднина треба да очекуваме нови наоди, кои би можеле да го направат третманот многу популарен.

Претходна објаваЛипа – ја смирува напнатоста и го штити срцето
Следна објаваДали знаевте дека може да бидете алергични на настинка? Препознајте ги можните симптоми

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име