Дома Здравје Сопрете ја главоболката на сосема природен начин: Оваа храна делува подобро од...

Сопрете ја главоболката на сосема природен начин: Оваа храна делува подобро од аспиринот

451
0

За да се запре главоболката, повеќето луѓе се свртуваат кон лекови. Тие генерално даваат добри резултати, но сите знаат дека не е добро секогаш да се потпирате на нив. Ви откриваме како на природен начин да се ослободите од главоболката.

Вода

Дехидрацијата е една од најчестите причини за главоболка.

Понекогаш луѓето не се ни свесни колку малку вода пијат. Доколку често престојувате во климатизирани простории, патувате со автомобил или автобус, секогаш треба да пиете дополнителна количина вода.

Водата е најдобриот природен лек за главоболка, а експертите велат дека дури 70 отсто од главоболките се предизвикани од дехидрација.

Чај
Испијте шолја чај од лаванда засладен со мед. Чајот треба да се пие со лажица. Тоа е како да јадеш супа. Лавандата ги опушта нервите и мускулите, па одлично ќе делува на главоболките предизвикани од стрес.

Ако пиете по една кафена лажичка, ја намалувате напнатоста и ги опуштате мускулите на лицето.

Јаболка
Јадењето цело јаболко без кора може да помогне при главоболки, но јаболкото треба да се касне, а не да се сече со нож.

Јаболкото содржи хранливи материи кои поволно ќе делуваат на главоболката, а целта на гризењето на јаболкото е да се истегнат мускулите на вилицата. На овој начин се намалува напнатоста во сите мускули на главата.

Молив
Каснете попречно хемиско пенкало со широко отворена уста и држете го неколку минути. Одржувањето на устата отворена ќе ја релаксира напнатоста во мускулите.

Ова ќе делува против главоболката слично како кај јаболкото, но ако сте во канцеларија и имате пенкало и две чаши вода, голема е веројатноста дека главоболката ќе ви исчезне.

Зачини
Зачините се многу ефикасни во овој проблем. Сварете ја супата и зачинете ја со магдонос, рузмарин, мајоран, ставете неколку чешниња и уште малку бибер. Оваа супа особено ги лекува синусните главоболки.

Сок
Испијте свежо отворено шише Кока Кола. Тоа е еден од најпопуларните лекови за главоболка ако патувате или немате шанса да го земете лекот.

Механизмот на дејство е непознат, но доколку не сте знаеле, во раните денови колата се продавала во мали стаклени шишиња во аптеките како лек за многу болести. Се разбира, рецептот е значително променет од првиот рецепт, но очигледно некои механизми на дејство остануваат.


Масажа
Масирајте го пределот на челото и слепоочниците со есенцијално масло од нане. Нането го лади местото што се масира, а масажата и мирисот дополнително го опуштаат целото тело.

Ова е одличен лек за главоболка. Доколку масирањето на слепоочниците не помага, дополнително масирајте го вратот и рамената со разредено масло.

На веѓите има неколку точки за акупунктура, чија масажа секако ќе помогне да се ослободите од главоболката.

Гума за џвакање
Гума за џвакање. Овој совет најдобро функционира за синусните главоболки и оние главоболки кои се предизвикани од блокирани дишни патишта. Нането совршено ги чисти синусите и носот и ја ублажува главоболката.

Претходна објаваОДЛИЧНА ВЕСТ ОД АМЕРИКА: Одобрениот лек за Алцхајмерова болест доаѓа во Европа…
Следна објаваЛекарите велат: Секојдневното внесување на ова овошје може да спречи инфаркт и мозочен удар

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име