Дома Здравје Сок од зелка – придобивки…

Сок од зелка – придобивки…

204
0

Една од најзначајните особини на сокот од зелка е тоа што во него има голема количина на сулфур и хлор кои овозможуваат чистење на слузокожата на желудникот и на цревата. Освен тоа, сокот од зелка содржи и голем процент на јод.


Овој сок е мошне ефикасен за лекување на чир на дванаесетпалачното црево. Доколку неговата употреба предизикува создавање на многу гасови, се препорачуваат клизми за прочистување кои ќе помогнат да се отстранат гасовите и нечистотиите. Истото се однесува и на сокот од моркови.


За оние кои имаат проблеми со зголемената тежина, сокот од зелка е најдобро средство за слабеење, зашто има одлични прочистувачки квалитети кои овозможуваат намалување на тежината.


Сокот од зелка е мошне ефикасен во лекувањето на тумур. Освен тоа, тој е одлично средство против затворањето на порите од кожата. Доколку затворањето на порите е основната причина за разни кожни проблеми, на пример бронка, односно меурчиња на кожата, сокот од зелка се употребува и за таа цел.


Доколку сакате вашиот организам добро да ја преработува храната и да имате чиста кожа, пијте сок од зелка.
Некои сметаат дека со додавање на сол во сокот од зелка се подобрува неговиот вкус. Можно е. Но, со тоа катастрофално се губат неговите лековити својства. Со додавањето на сол не само што се уништува неговото лековито дејство туку тоа му нанесува и штета на човековиот организам.

Претходна објаваДерматолозите препорачуваат зелен зеленчук за ублажување на иритацијата на кожата…
Следна објаваДали престојот во природа може да го подобри вашето здравје?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име