Дома Здравје Сок за зајакнување на имунитетот

Сок за зајакнување на имунитетот

527
0

Иако не секому ќе му се допадне неговиот благо земјен вкус, сокот од цвекло може да се меша со разни овошја и на тој начин да се „маскира“ за да биде повкусен. Еве ги неговите придобивки и зошто е добро да се пие. Ова коренско растение е ефикасно за детоксикација на телото, за ублажување на заморот и стресот, а неодамнешните истражувања покажаа дека одлично го спречува развојот на клетките на ракот.

За време на сезоната на вируси и грип, најдобар начин да го зајакнете имунитетот е секојдневно да пиете сок од цвекло, велат експертите

Состојки: 1 кг цвекло, 1 кг морков, 1 кг зелени јаболка, 1 кг лимон, 1 кг мед.

Подготовка:

Сè убаво измијте го, а лимонот ставете го во млака солена вода за да се извлече горчината од кората. Јаболката треба да ги отстрани дршката и средината. Ниту едно овошје и зеленчук не се лупат. Се се ренда и се остава да отстои 24 часа.

Потоа се цеди преку газа и се додава мед. Сокот ставете го во стаклени шишиња и чувајте го во фрижидер. Треба да пиете 0,3 dl три пати на ден.

Претходна објаваТрет крајник: Зошто се зголемува и како точно се третира?
Следна објаваКога треба да се тестирате со PCR, а кога со брз антиген тест?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име