Дома Интересно Согорувањето на жалфија носи многу придобивки за сите – од телото до...

Согорувањето на жалфија носи многу придобивки за сите – од телото до енергијата во домот!

772
0

Ќе се изненадите од позитивните ефекти

Палењето на жалфија го практикувале Индијанците, а нашите предци верувале дека ова растение исфрла зло и лекува многу болести. Познат е под разни имиња, што само сведочи за неговата популарност меѓу различни народи. Ова растение е составен дел на многу лекови и има широка примена во медицината. Кои се сите придобивки од жалфија?

 1. Чист воздух
  Жалфијата има исклучителни антимикробни својства; некои истражувања покажаа дека ова растение може да уништи до 94% од бактериите од воздухот! Исушените листови жалфија пожелно е да се завиткаат во стапче, а потоа да се запали едниот крај.
 1. Може да помогне во ублажување на многу симптоми
  Практикувањето на согорувањето на овој јапонски цвет може да помогне во ублажување на главоболки, кашлица, намалување на ризикот од срцеви заболувања и астма. Ова делумно може да се припише на фактот дека во воздухот можат да се најдат дури 1.800 различни бактерии и дека жалфија може да уништи голем дел од овие микроорганизми!
 2. Се верува дека го „чисти“ домот од негативна енергија
  Од дамнешни времиња се верува дека ова растение го чисти домот од лоши искуства, негативни луѓе и трауми.Затоа многу луѓе го користат ова растение за време на медитација.
 1. Релаксирачки агенс
  Истражувањето спроведено пред 8 години потврди дека некои видови жалфија можат да бидат важни сојузници во намалувањето на симптомите на анксиозност и подигање на расположението. На пример, белата жалфија е богата со соединенија кои активираат одредени рецептори во мозокот кои се одговорни за подигање на нивото на расположение, намалување на стресот, па дури и за ублажување на болката.
Претходна објава4 работи што секој стоматолог сака да ги знаете
Следна објаваЕве како да ја тестирате вашата рамнотежа за 30 секунди

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име