Дома Здравје СОВРШЕН регулатор на шеќерот во крвта! Потребно е само едно јајце и...

СОВРШЕН регулатор на шеќерот во крвта! Потребно е само едно јајце и оцет…

1344
0

Лекарите потврдија дека само едно варено јајце дневно е доволно за регулирање на шеќерот во крвта…

Сите знаеме колку храната влијае на нашето здравје, па не е чудно што има толку многу апели за консумирање најквалитетна храна. Сега, врз основа на новото истражување, имаме малку поинаков совет – едно варено јајце на ден е доволно за да се регулира нивото на шеќер во крвта .
Една од најопасните (бидејќи долго време не дава симптоми) и најчести болести денес е дијабетесот тип два, од кој бројот на заболени постојано се зголемува. Сепак, во природата постои решение кое благотворно делува на оваа болест. Се што ви треба е оцет, вода и варено јајце.


Намалете го ризикот

  • Редовно контролирајте го нивото на шеќер
  • Следете здрава, урамнотежена исхрана и бидете физички активни
  • Редовно земајте препишани лекови (ако ги земате)
  • Одржувајте го крвниот притисок и нивото на масти
    (холестерол и триглицериди) во нормални граници

Сварете едно јајце, по можност попладне, излупете го и изгмечете го со вилушка. Потоа во садот, додадете неколку лажици јаболков оцет и оставете го преку ноќ. Наутро изедете ја смесата со јајце и оцет со чаша топла вода и ако го следите ова секојдневно, нивото на шеќер во крвта значително ќе ви се намали.


За дијабетесот
Дијабетесот е хронично неинфективно заболување кое започнува тивко и може да трае долго, без да има поплаки, односно понекогаш дијагнозата се поставува само кога ќе се појават компликации.

Дијабетесот често останува неоткриен долго време
Се карактеризира со намалено лачење на хормонот инсулин или несоодветен одговор на телото на инсулин, а симптомите се губење на тежината, зголемена жед, зголемено мокрење, слабост и замор.

Претходна објаваСедумдневната пауза од социјалните мрежи помага во менталното здравје
Следна објаваПирошки со сирење (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име