Дома Твој Готвач Совршен прилог: Пире од грашок

Совршен прилог: Пире од грашок

150
0

Многу вкусен прилог….

Потребни состојки:

200 гр замрзнат или свеж грашок
околу 50 мл млеко (можеби и малку повеќе)
2 чешниња лук, ситно сецкани
сол по вкус
суви билни зачини по вкус

Подготовка:

Сварете грашок. Вака сварениот грашок исцедете го, па добро изгмечете го или исечкајте го, во блендер, што и да имате. На врело масло кратко пропржете го лукот.

Потоа додадете го грашокот и млекото и убаво измешајте со кратко мешање на шпоретот околу 15 секунди. Се трга од оган и се додаваат сувите зачини и солта.

Додадете го како гарнир со секаков вид на месо.

Претходна објаваЗдрави палачинки со само 2 состојки: Задоволство за целото семејство
Следна објаваСОВЕТ: Кардиолог открил пет навики кои редовно ги следи и на тој начин го спречува растот на лошиот холестерол

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име