Дома Твој Готвач СОВРШЕНО ЈАЈЦЕ НА ОКО: Трикот е да го додадете ОВА во тавата

СОВРШЕНО ЈАЈЦЕ НА ОКО: Трикот е да го додадете ОВА во тавата

494
0

Ако никогаш не успеватете да направите совршено јајце на око, белките се истураат по целата тава, овој кулинарски трик ќе ви го промени животот.

Јајцата се здрава и вкусна храна која може брзо да се подготви. Многу луѓе не можат да го замислат појадокот без јајца, а нивната предност е што може да се приготват на неколку начини. На вас е да изберете дали ќе јадете омлет, матени јајца, варени јајца, пржени јајца. Трикот успева за сите варијанти, но најмногу за подготовка на јајце на око.

Доколку најмногу ви се допаѓаат јајцата, прочитајте го остатокот од текстот бидејќи имаме генијален кулинарски трик.

– Клучно е да се додаде вода во тавата додека се пржат јајцата и поклопете ја тавата кратко со капак– тврди готвачот Мајкл Скипионе, од „Food Network“.

Имено, како што вели тој, водата навистина може да ги поправи работите и ќе добиете совршено јајце на окото.

Иако „најдобрите пржени јајца на око“ е многу индивидуална работа, односно не ни се допаѓа сите исто, да речеме дека златна средина е јајце пржено за да не пукне жолчката, а белките се не препечени.

Претходна објаваПотребна ви е само една необична состојка за вкусно и кремасто пире од компири
Следна објаваЗошто образите ви поцрвенуваат кога ви е непријатно?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име