Дома Health СОВЕТ: 5 пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок...

СОВЕТ: 5 пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен притисок

584
0

СОВЕТ: 5 пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен притисок
Дали утринското кафе е опасно и за притисок? Еве го одговорот.

Високиот крвен притисок може да биде опасна состојба која може да доведе до развој на сериозни болести, а токму тоа е причината поради која треба редовно да го проверувате за да избегнете можни последици. Избегнувањето на одредени навики е добар начин за спречување и контрола на крвниот притисок.

Десетте фактори на ризик на кои можеме да влијаеме се: висок крвен притисок, физичка неактивност, несоодветна исхрана, вишок телесна тежина, пушење, консумирање алкохол, атријална фибрилација, покачени масти во крвта, дијабетес, депресија и стрес.

Хипертензијата се нарекува „тивок убиец“ затоа што често нема очигледни симптоми, па се смета за многу подмолна состојба бидејќи луѓето нема да сфатат дека е неопходно да се работи на намалување на вредностите на крвниот притисок. Ако се појават симптоми, тие вклучуваат главоболка, замор, конфузија, болка или стегање во градите, промени во видот, гадење, повраќање, анксиозност, прекумерно потење, бледа кожа или црвенило на лицето и треперење на мускулите.

Хипертензијата е покачен крвен притисок, кој е дефиниран како вредност на систолниот „горен“ притисок трајно повисока од 140 или дијастолен „понизок“ крвен притисок трајно повисок од 90. „Ако се прашувате што да правите со вашиот крвен притисок и како да намалете го, ова се 5 навики кои во голема мера се поврзани со хипертензија“, вели кардиологот. д-р. Лук Лафан.

Кои пијалоци е подобро да се избегнуваат?

Ако имате висок крвен притисок, исто толку е важно да внимавате што пиете како и што јадете. Еве кои пијалоци треба да ги избегнувате:

  1. Премногу алкохол

Ако страдате од висок крвен притисок, можеби ќе сакате да ја намалите потрошувачката на алкохол, а според клиниката Мајо, повеќе од три пијалоци дневно може да го подигнат вашиот крвен притисок, а ако пиете премногу често, промените може да бидат трајни . Според истражувањата, консумирањето на седум или 13 алкохолни пијалоци неделно е поврзано со зголемен крвен притисок.

Внимание: Една утринска навика може да биде причина за висок крвен притисок
  1. Засладени пијалоци

Според нутриционистите, ваквите пијалоци кои се полни со додаден шеќер можат негативно да се одразат на крвниот притисок. „Може да бидат опасни за хипертензија, па советот да се избегнуваат ваквите пијалоци е добар чекор. Повеќето од нив содржат многу шеќер, што може да доведе до формирање на лош холестерол, а со тоа го зголемува ризикот од дијабетес и срцеви заболувања. “ наведува др. Едибел Кинтеро, нутриционист. Ваквите пијалоци се поврзани со зголемување на крвниот притисок, што може да го зголеми ризикот од развој на хипертензија.

  1. Енергетски пијалоци

А ваквите пијалоци можат лошо да влијаат на здравјето, а да ги зголемат и шансите за развој на хипертензија, доколку постојано се пијат. „Неколку студии покажаа дека предизвикуваат хипертензија, а една од причините е кофеинот во енергетските пијалоци, кој може да го зголеми крвниот притисок“, вели нутриционистот Линдзи Делк. Предупредува дека никогаш не треба да се комбинираат со алкохол.

  1. Го прескокнувате млекото

Можеби ви звучи чудно, но млекото всушност е одличен напиток за притисок. “Истражувањата покажуваат дека ризикот од висок крвен притисок се зголемува ако не пиете млеко. Обидете се да го вклучите во вашата исхрана секој ден, најмалку 2 чаши”, вели Делк. Минатогодишното истражување покажа дека консумирањето млеко со малку маснотии е начин за спречување на хипертензија и кај мажите и кај жените.

  1. Пиете премногу кафе

А премногу кафе може да има негативно влијание врз здравјето и хипертензијата. „Пијалаците кои содржат кофеин, како што се чајот, кафето, енергетските пијалоци, можат да го зголемат крвниот притисок. Не е јасно што се случува, но студиите покажуваат дека кофеинот може да го зголеми крвниот притисок. Сепак , ефектите се краткотрајни, што значи дека крвниот притисок ќе брзо се подигнете откако ќе испиете кафе.Тој ефект не мора да трае долго, зависи од неколку фактори, како на пример колку често пиете кафе и колку“, вели Винченца Зурло, нутриционист.

Доколку сте љубител на кафе и имате висок крвен притисок, не мора целосно да се откажете од кафето, но задолжително прво разговарајте со вашиот лекар за тоа, кој ќе ви разјасни дали тоа има негативно влијание врз вашето здравје.

Претходна објаваДомашен посен сутлијаш: Го пробавме и гарантираме, нема да ја почувствувате разликата! (РЕЦЕПТ)
Следна објаваНаправете си голема услуга: Колку долго треба да пешачите ако седите 8 часа на работа?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име