Дома Psychological advice Совет од психолог кој може да ви го спаси бракот: Ако сакате...

Совет од психолог кој може да ви го спаси бракот: Ако сакате ХАРМОНИЧНА врска, треба да исполните три услови

767
0

Совет од психолог кој може да ви го спаси бракот: Ако сакате ХАРМОНИЧНА врска, треба да исполните три услови
Заштитете ги вашите интереси…

Луѓето ја доживуваат среќата на различни начини, но има некои заеднички нешта на сите.

Тие подразбираат разбирање, компромиси и некои други услови кои мора да ги исполните за да имате долготраен и хармоничен брак.

Најпознатиот руски психолог Михаил Лабковски верува дека овие услови се неопходни ако сакате да создадете среќно семејство:

Овие проблеми ги нарушуваат здравите врски

Не се вклопувајте – бранете ги вашите интереси
Михаил Лабковски советува дека сопружниците никогаш не треба да се покоруваат еден на друг, туку секогаш да бидат отворени за своите соништа и цели. Тој смета, т.е. тој е сигурен дека клучот за среќен семеен живот е во стабилната психа и дека постојаните отстапки кон другите се сигурен пат за кардиолозите и онколозите.

– Ако не можете да кажете кој сте и што сте, вие сте само празно место – вели овој психолог.

Не кукајте
Според Лабковски, не вреди да кукаме за секоја ситница. Ако нешто не ви се допаѓа – сменете го. Ако другата страна не ве слуша, тогаш оставете ја другата страна или прифатете ја ситуацијата таква каква што е.

Лабковски е сигурен дека жената ќе го преслика своето однесување кон татко и на својот сопруг. Ако е попустлива кон татко си, ќе биде попустлива и кон сопругот.

Престанете да сонувате за свадбата

  • Поентата не е да се омажиш, поентата е да најдеш некој што ќе те сака и што ќе го сакаш. Нормалната желба е да најдете некој кој ќе се однесува со вас исто како што се однесувате и вие со нив. Тогаш сè ќе се погрижи за себе. И не трошете време на оженети мажи – тврди Лабковски
Претходна објаваРолат од месо во лиснато тесто
Следна објаваДали шумливите таблети се здрави?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име