Дома Живот Совети при купување очила за сонце

Совети при купување очила за сонце

261
0

Осигурете се дека очилата имаат UVA и UVB заштита.

Ако пишува дека очилата се поларизирани, не значи дека ја имаат потребната заштита.

За да ги заштитите очите, не мора да избирате очила со најтемни леќи. Кафеавите, зелените, жолтеникавите и розовите очила се подеднакво добри.

Големите рамки или големите очила се повеќе од трендовски избор бидејќи повеќе ги штитат очите отколку малите очила.

Сиво-кафеавите или сиво-зелените леќи овозможуваат подобра заштита од сјајот, но бојата на леќата всушност не влијае на процентот на блокирани УВ зраци.

Претходна објаваИстражување: Кавгаџиите се поздрави
Следна објаваДенеска е Спасовден – Вознесение Христово

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име