Дома Health Смокви – природен лек против анемија

Смокви – природен лек против анемија

234
0

Смокви – природен лек против анемија

Дали знаевте дека четири суви смокви обезбедуваат дури четвртина од препорачаната дневна количина на железо, кое му е потребно на нашиот организам?

За да постигнете максимален ефект, јадете смокви со компот или свежо цеден сок од портокал, кој е богат со витамин Ц, бидејќи ја подобрува апсорпцијата на железото.

Сувите смокви се исто така одличен извор на минерали. Освен со железо, смоквите се богати со бакар, цинк, селен, манган, калциум и калиум.

Грчеви во нозете

Смоквите содржат и есенцијални омега-3 и омега-6 масни киселини, како и фитостерол, кој може да го намали нивото на холестерол во крвта.

Претходна објаваГрчеви во нозете
Следна објаваОртопедскиот хирург Ронан БАНИМ: Дали знаете зошто ве болат колената?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име