Дома Живот Скијање – најпопуларниот зимски спорт, 10 причини зошто скијањето е одличен тренинг...

Скијање – најпопуларниот зимски спорт, 10 причини зошто скијањето е одличен тренинг за целото тело…

300
0

Скијањето е добро и за физичкото и за менталното здравје, без оглед на зачестеноста и времетраењето на активностите. Во студените, зимски денови, активност која секогаш е одличен избор е скијање. Луѓето од сите возрасти, без оглед на нивото на вештина, можат да имаат корист од денот поминат на снег, бидејќи тоа е еден вид рекреација што е добро не само за телото, туку и за умот.

Скијањето позитивно влијае на срцето и циркулацијата, мускулите …

Подолу можете да прочитате некои од причините зошто скијањето е добро за вас:

1. Ја подобрува сопствената перцепција.

Проприоцепцијата се дефинира како способност на една личност да ја почувствува положбата на различни делови од телото и напорот вложен за нивно поместување. Со други зборови, кога ја држите раката пред лицето, затворени очи, знаете дека вашата рака е таму иако не можете да ја видите. Скијањето, пак, вклучува рамнотежа и координација, а додека скијате треба да бидете свесни за многуте лесни движења и положби на вашето тело доколку сакате да скијате и да останете на нозе. Проприоцепцијата е нешто што ослабува со возраста, и колку повеќе сте вклучени во активности на сопственост, толку помалку ќе ослабне.

2. Ги зајакнува коските и зглобовите.

Колената мора да го издржат целиот напор и тежина на делот додека се движите по удолницата, така што тие се зајакнуваат додека скијате. Освен колената, вашите коски стануваат и посилни, па скијањето не е само фантастично време поминато на падините, туку и нешто што ќе спречи остеопороза.

3. Го подобрува расположението.

Скијањето не само што ја зголемува вашата среќа и благосостојба, туку е корисно и за физичкото и менталното здравје на една личност, без оглед на зачестеноста и времетраењето на активностите.

4. Ја зголемува кардиоваскуларната издржливост.

Како аеробна активност што бара издржливост, скијањето помага во согорување на калории и слабеење. Покрај тоа, добра кардиоваскуларна вежба за почетници е одење по падина наместо користење жичара.

5. Ги зајакнува мускулите на долниот дел од телото.

Бидејќи сте во поднаведната положба додека скијате, тоа влијае на бутовите, квадрицепсите и задникот. Како што се спуштате по падината, тоа првично не го чувствувате, но следниот ден сигурно ќе ги почувствувате резултатите.

6. Ја подобрува рамнотежата и го зајакнува јадрото(јадрото е мускулен комплекс кој покрај шест-пакетот ги вклучува и мускулите на карлицата, ‘рбетот, дијафрагмата…).

Бидејќи постојано работите да одржувате рамнотежа додека скијате, вашето јадро е активно во секое време. Покрај тоа, скијањето е предизвик за вашата рамнотежа и агилност, и со текот на времето ви станува полесно да избегнувате падови и лизгања.

7. Фаворизира длабок сон.

После скијањето ќе бидете исцрпени на најдобар можен начин. Исцрпеноста ќе го зафати целото тело и откако ќе се спуштите по падините можеби немате сила да проверите што се случува на социјалните мрежи, но ќе заспиете со праведен сон штом главата ќе ја допре перницата.

8. Ја зголемува флексибилноста.

Флексибилното тело е голема предност кога станува збор за скијање. Со градење на флексибилност, можете да избегнете истегнување на мускулите и истегнување. Темелното и редовно истегнување ќе ги зајакне вашите стомачни мускули и колкови, кои се неопходни за скијање.

9. Промовира здрави навики во исхраната.

Кога ќе се разбудите по напорниот ден поминато на скијање, потребна ви е енергија што ќе ја добиете од храната. Физичката активност како скијање ќе ве охрабри да бидете повеќе свесни за вашата исхрана, така што ќе јадете повеќе протеини и здрави масти и овошје и зеленчук, и помалку шеќер.

10. Придонесува за сончев изглед.

Ден поминат на снежен рид или планина, во прекрасна природна средина, ви помага да заборавите на стресот што го носи секојдневието со себе. Исто така, ќе бидете изложени на витамин Д, што позитивно влијае на вашето расположение.

Ако сте во можност, овие 10 причини треба да бидат доволен поттик да се испробате на скијање.

Претходна објаваЗа викендот направете вкусен колач со лимон…
Следна објаваРецепт за „зачинето“ топло чоколадо со рум и цимет…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име