Дома Life Сите тајни на слабите луѓе

Сите тајни на слабите луѓе

171
0

Сите тајни на слабите луѓе

Некои луѓе цел живот јадат сосема нормално три обилни оброци и не размислуваат за бројот на калории, начинот на кој ја подготвуваат храната, количината на јаглени хидрати или транс-масти во неа.

Тие едноставно седнуваат и јадат кога е време за јадење, а никогаш не страдаат од вишок килограми.

Како е тоа можно?

Познати тајните на витките луѓе:

Никогаш не земаат пуканки и кока-кола кога одат во кино, затоа што ги нервира што им се мрсни рацете или што не знаат што да прават со амбалажата потоа.

Тие никогаш на патување не купуваат ништо на бензинска пумпа освен гориво.

Никогаш, бидејќи им е мака, не одат во специјални продавници во друг дел од градот само затоа што знаат дека таму прават одлични мали колачи.

Тие никогаш не јадат грицки, бидејќи тоа е храна за бебиња за нив.

Никогаш не јадат цело парче торта после вечерата, бидејќи стомаците им се полни. Никогаш не земаат второ парче торта по првата и по вечерата, бидејќи чувствуваат дека ќе пукне.

Никогаш не јадат брза храна од киосци, бидејќи се сомневаат во нивната хигиена и не им е згодно да јадат од нозе

Никогаш не јадат во Мекдоналдс, бидејќи за нив тоа е картонска храна без никаков вкус.

Никогаш не јадат лепчиња или топли кифлички, бидејќи тешко се варат.

Никогаш не пијат газирани пијалоци, бидејќи се премногу слатки и не можат да ја згаснат жедта.

Никогаш не носат бонбони во чантата кога одат да вадат крв и никогаш немаат ништо во торбата за прва помош кога ќе им падне шеќерот во крвта.

Не јадат пред спиење, бидејќи тоа им го нарушува сонот.

Никогаш не јадат кога се депресивни, бидејќи тогаш им се стега стомакот, а го губат апетитот поради проблеми на работа.

Тие отвораат кутија со бисквити и јадат еден, а ако сте го изеле последниот бисквит во кутијата велат дека не е важно – и навистина го мислат тоа.

Тие не јадат додека гледаат телевизија.

Тие можат да ги погледнат колачите во слаткарницата и потоа да нарачаат кафе.

Можат да бидат обземени од мирисот додека варат.

Можеби се премногу уморни за да јадат.

Замислуваат што сакаат да јадат во моментот, но ако го нема, нема да јадат ништо друго.

Можеби сакаат да грицкаат нешто слатко, но тоа нема да ги натера да ги облечат чевлите и да се упатат до продавница.

Од полна чинија земаат само едно колаче, не од учтивост, ама така е.

д-р Александар Коцијанчиќ зборува за Аритмии – зошто се појавуваат и како се третираат

Може да се засладат со јаболко.

Доаѓаат кај вас по колачи, јадат една и велат: „Ова е фантастично, но навистина не можам да поднесам уште еден залак“. И тие навистина се чувствуваат така.

Никогаш не си купиле кесичка бонбони од киоск, затоа што едноставно нема да им текне.

По лизгањето се загреваат со топол чај, а не со топло чоколадо со шлаг.

За нив шлагот е претерување и може да ги разболи од преслатка.

Тие знаат инаку непозната категорија – премногу слатка.

Претходна објавад-р Александар Коцијанчиќ зборува за Аритмии – зошто се појавуваат и како се третираат
Следна објаваДесет намирници за блескав тен

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име