Дома Здравје Сите придобивки од црниот чај: Добар е за имунитет, спречува дијабетес, го...

Сите придобивки од црниот чај: Добар е за имунитет, спречува дијабетес, го намалува стресот …

336
0

Често се слушаат придобивките од зелениот чај, но црниот чај исто така има свои адути. Покрај тоа што го намалува ризикот од срцев удар, го намалува и ризикот од дијабетес.

Консумирањето црн чај може да помогне во работата на срцето, но и да го намали ризикот од мозочен удар и други болести, особено ако пиете неколку чаши на ден. Истражувањата покажуваат дека оние кои пијат околу три или повеќе шолји црн чај на ден, можат да го намалат ризикот од мозочен удар до 21 процент.

Она што малку луѓе го знаат е дека црниот чај може да ви помогне и во борбата против мирисот на стапалата. Ги елиминира сите бактерии што предизвикуваат нозете да имаат таков непријатен мирис, а исто така може да ги затвори порите, така што ќе се потите помалку, што исто така ќе го минимизира мирисот.

За да го користите овој домашен лек, сварете две кесички чај во еден литар вода 15 минути. Потоа отстранете ги кесите и разредете го чајот со две четвртини вода. Оставете растворот малку да се излади пред да ги натопите стапалата 15 минути до половина час. Треба да го правите ова секој ден додека не исчезне мирисот.

Едно истражување покажало дека постарите луѓе на медитеранските острови имаат многу мал ризик од развој на дијабетес поради постојано конзумирање на црн чај. Тие често пиеле чаша или две од овој чај дневно, а се покажало дека е ефикасен во спречување на дијабетес тип 2.

Црниот чај ви помага и во зајакнување на имунитетот бидејќи има голем капацитет за радикална апсорпција на кислород. Консумирајте умерена количина на овој чај дневно, тоа ќе ви помогне да го намалите стресот, советуваат експертите.

Претходна објаваНаједноставно рижото со зеленчук: Ручек за 15 минути! (РЕЦЕПТ)
Следна објаваПет раси на егзотични мачки што можеби не сте ги виделе порано…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име