Дома Нега и убавина Сите придобивки од сувото четкање на телото

Сите придобивки од сувото четкање на телото

769
0

Пролетта е најдобро време за суво четкање на телото бидејќи предизвикува лесна детоксикација, а сè за суво четкање – методи, придобивки и мерки на претпазливост, прочитејте подолу.

Суво четкање е поим за кој во последно време се почесто се зборува. Сепак, за многумина, овој одличен метод сè уште не е толку близок и ќе имаат корист од некои повеќе информации. Најважно е да знаете дека процесот на суво четкање трае само неколку минути дневно, непосредно пред туширање.

„За оние кои имаат напорен распоред и немаат време за антицелулитни масажи и третмани, сувото четкање е идеален метод за отстранување на целулитот, а одличните резултати се видливи по еден месец континуирано четкање. Првите резултати пристигнуваат по само неколку дена. Кожата ќе стане мека и мазна, а при четкањето ќе почувствувате наплив на нова енергија и циркулација “.

Како се прави суво четкање?

Земете сува четка за тело и одете на сува кожа, по можност од стапалата до срцето или од дното нагоре. Движењата нека бидат во една насока, „горе“, без движења „горе-долу“. За подобро искуство, можете да ставите една капка есенцијално масло од лаванда или гераниум или пеперминт на сува четка пред четкање.

За што е добро суво четкање?

  • Третман на целулит: ја стимулира циркулацијата и лимфата, помага да се исфрли вишокот вода
  • Нега и ревитализација на кожата, ги отстранува мртвите клетки, ја прави кадифено мека
  • Поради започнување на циркулацијата, предизвикува и чувство на виталност
  • Детоксикација: поради сето горенаведено, телото го користи овој метод за полесно да се ослободи од токсините и вишокот материи.

Кога е најдобро да се прави суво четкање и колку долго?

Како што се објаснува, сувото четкање најдобро се прави непосредно пред туширање. Четкањето на целото тело може да потрае 5-7 минути. Посебно внимание треба да се посвети на областите погодени од целулит (задник, колкови, стомак), а деловите со тенка кожа, како што се деколтето и вратот, треба да се прескокнат бидејќи кожата е многу чувствителна.

Пролетта е најдобро време за суво четкање на телото бидејќи предизвикува мала детоксикација.

Кога не се препорачува суво четкање?

  • За тенка, чувствителна и реактивна кожа
  • При воспалителни и алергиски процеси и повреди на кожата
  • Непосредно пред изложување на сонце
  • Бремените жени треба да се консултираат со својот лекар
Претходна објаваЕве колку секој вид месо може да издржи во ФРИЖИДЕР, а КОЛКУ во замрзнувач!
Следна објаваНордиското одење позитивно влијае на здравјето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име