Дома Health Сите придобивки од балсамико оцетот

Сите придобивки од балсамико оцетот

301
0

Сите придобивки од балсамико оцетот
Гурманите ширум светот воздивнуваат по неговите капки, а слатко-киселиот вкус и уникатниот мирис го прават екстравагантно јадењето во кујната…

Направен од грозје, балсамико оцетот е познат по својот богат вкус и кадифено црна боја. Овој оцет се добива со ферментација во дрвени буриња, исто како и виното, а вкусот исто така се засилува со староста. Тој е многу богат со антиоксиданси , односно има висока содржина на фенолни соединенија и биофлавоноиди, кои се неопходни за човечкото тело.

Јаболковиот оцет прави чуда за кожата

Овој оцет е направен од грозје, а се добива со ферментација во дрвени буриња, исто како виното.
Антиоксиданси од балсамински оцет:

*Го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања
*Го подобруваат менталното здравје и го намалуваат чувството на анксиозност
*Позитивно делуваат на изгледот на кожата
*Го намалуваат ризикот од остеопороза
*Придонесуваат за регулација на крвниот притисок
*Многу се корисни во превенцијата на дијабетес

*Имаат антиканцерогени ефекти
*Го намалуваат ризикот од мозочен удар
*Ги зајакнуваат функциите на мозокот и помагаат во спречување на Алцхајмерова болест

*Имаат докажано антиалергиско дејство
*Имаат антисептички и антимикробни својства

Балсамико оцетот има широк спектар на примени и не го подобрува само вкусот на салатите. Неколку капки даваат посебен вкус на пршутата, јагодите, црешите, сладоледот и супата од тиква. Често се користи и во сосови. Овој оцет ќе додаде посебен шмек на зелената салата, радикиото и рокетата, со кои особено оди добро, како и салатите со домати, краставици и грашок – советуваа нутриционистите.

Балсаминскиот оцет често се користи и во сосови
Балсамико оцет можете да го користите 2-3 пати неделно бидејќи има повеќе калории од јаболковиот и алкохолниот оцет.

Балсамико – 88,2 kcal
Јаболко. оцет – 21 kcal
Алкохолен оцет – 18 kcal

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 3-ти АПРИЛ! Биковите имаат планови за заедничка иднина, Лавовите очекуваат финансиска добивка!
Следна објаваМед и чувар куќа го лекуваат целото тело, еве како да го направите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име