Дома Здравје Сите лековити својства на малината

Сите лековити својства на малината

606
0

Малината е високо ценето растение во сите развиени земји во светот, најпрво поради нејзиниот неодолив изглед, вкус и мирис, а потоа и поради неговите лековити својства.

Станува збор за грмушка која потекнува од Југоисточна Европа, расте по рабовите на патиштата и шумите, а се повеќе се одгледува во градините и е речиси исто толку припитомена како јаболката, крушите или сливите.

Енергетската вредност на 100 г свежо овошје од малина е околу 52 ккал. Од нив има 86 отсто вода, 1,2 отсто протеини, 0,65 отсто масти и 12 отсто јаглехидрати. Тој е одличен извор на диетални влакна (6,5 г).

Оваа бобинка е толку слатка и има многу малку калории, што е доволна причина да уживате во неа максимално.

Лековити својства на малина

Што се однесува до витамините, тој е одличен извор на витамин Ц (26,2 мг, што е 44% од RDA), а содржи и витамини од Б комплексот, витамини Е и К, но во количини под препорачаната дневна доза. Ги содржи речиси сите минерали во мали количини.

Малината е особено интересна нутритивно поради богатата содржина на различни антиоксиданси, а во магазинот „Биофактори“ беше објавено дека антиоксидантната активност на малината е за 50 отсто поголема од антиоксидантната активност на јагодата, 10 пати поголема од доматот и 3 пати поголема. отколку киви. Антиоксидантната активност не се губи кога малината е замрзната или во форма на џем.

Со негова конзумација на организмот му обезбедуваме енергија, правилно функционирање на нервниот систем и одржување на здравото ткиво, пред се на крвните садови. Корисен е за крвна слика, за подобрување на апетитот кај децата, за сузбивање на гадење и повраќање.

Народната медицина го препорачува сокот од малина за лекување на стомачни и цревни заболувања бидејќи ефикасно го чисти дигестивниот систем. Може да биде корисен и за лекување на уринарни инфекции. Се вели дека малината разладува, па затоа сокот од малина треба да се користи и против треска.

Листовите од малина подготвени во вид на чај се препорачуваат за зајакнување на срцето, лекување хемороиди, алергиски осип на кожата и полесни повреди на кожата.

Овој пијалок може да им помогне на жените да станат мајки. Во минатото, чајот направен од листовите малина често се користел за лекување на женски стерилитет бидејќи ги чисти јајцеводите и позитивно влијае на ѕидовите на матката.

Поради малата содржина на јаглехидрати, малините во разумни количини се безбедни за исхраната на дијабетичарите, што не може да се каже за ниту едно друго овошје. Некои студии дури покажуваат дека ова овошје поволно делува на регулирање на нивото на гликоза во крвта.

Претходна објаваЕфект на пудра: Избегнувајте ги 6-те најчести грешки во шминкањето
Следна објаваОвој тип на стрес може да биде добар за вашето здравје и мозок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име