Дома Здравје Сите здравствени придобивки од чајот од коприва

Сите здравствени придобивки од чајот од коприва

555
0

Копривата е едно од најлековитите растенија. Неговите лисја или корен се користат за ублажување на разни тегоби. Содржи голем број на витамини и минерали, вклучувајќи Б2, Б5, К, Ц, провитамин А, потоа калциум, магнезиум, фосфор, хистамин…

Како народен лек, копривата има долга историја. Одамна е откриено дека го стимулира дигестивниот систем, црниот дроб, панкреасот, ја намалува стомачната болка, ја прочистува крвта, ја зголемува излачувањето на вода, го зајакнува имунитетот, го забрзува метаболизмот, ефикасен е при тешки мигрени бидејќи ги опушта мускулите, помага во исфрлањето на негативните бактерии од организмот. .

Се користи за лекување на ревматски болки, има антибактериско, антивирусно и антиинфламаторно дејство. Бидејќи е богат со калциум, добар е за здравјето на забите и коските.

Чајот од коприва се користи за запирање на крварење, чистење на крвните садови, борба против анемија, намалување на ризикот од дијабетес и нивото на шеќер и холестерол во крвта.

Многу лесно се подготвува. Истурете една лажичка чај со топла вода, покријте и почекајте 5 до 10 минути, а потоа процедете.

Доколку немате посериозни здравствени проблеми, туку пиете чај превентивно за зајакнување на организмот, консумирајте го еднаш дневно за да не го иритирате желудникот. Исто така, чајот не се препорачува за деца под две години.

Но, ако се лекувате, тогаш препорачаната доза е две до максимум три шолји во текот на денот.

Претходна објаваЧорба од праз
Следна објаваХрана која може да биде поттик за главоболка

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име