Дома Your Chef Сите зборуваат за овој рецепт: Едноставна торта со банани и бисквити! (РЕЦЕПТ)

Сите зборуваат за овој рецепт: Едноставна торта со банани и бисквити! (РЕЦЕПТ)

559
0

Сите зборуваат за овој рецепт: Едноставна торта со банани и бисквити! (РЕЦЕПТ)

Едноставна и вкусна торта е идеална уживање. Во продолжение прочитајте го рецептот за колачот за кој сите зборуваат и еден од најсподелуваните рецепти на Фејсбук.

Состојки:

 • 450 гр мелени бисквити
 • 250 гр мелени ореви
 • 1,5 кг банани
 • 4 жолчки
 • 250 гр шеќер во прав
 • 250 гр путер
 • 100 гр чоколада за готвење
 • 3 дл сок од портокал
 • сок од еден лимон
Бисквитна торта (рецепт)

Подготовка

 1. Мелениот бисквит прелијте го со сок од портокал и убаво измешајте.
 2. Посебно се матат путерот, шеќерот во прав и жолчките.
 3. Се додаваат натопените бисквити, мелените ореви и се меша додека не се добие компактна смеса.
 4. Подготвената смеса ја делиме на два дела.
 5. Половина од филот за бисквити се премачкува во калап за торта обложен со фолија.
 6. Бананите се посипуваат со сок од лимон и се ставаат врз филот.
 7. Во вториот дел од филот за бисквити се додава растопената чоколада и убаво се меша. Потоа премачкајте го врз бананите и израмнете го.
 8. Слатката павлака се мати во тврд шлаг и се премачкува врз колачот.
 9. Готовиот колач се става во фрижидер да се стегне, а потоа се вади од калапот.

Претходна објаваДали сте лошо расположени денес? Расположете се со 6 лесни чекори!
Следна објаваНаправете го сами дома…Систематски преглед во 7 чекори!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име