Дома Health СИНУЗИТИС: СОВЕТИ ЗА ПРИРОДНО ОЛЕСНУВАЊЕ НА СИМПТОМИТЕ

СИНУЗИТИС: СОВЕТИ ЗА ПРИРОДНО ОЛЕСНУВАЊЕ НА СИМПТОМИТЕ

392
0

СИНУЗИТИС: СОВЕТИ ЗА ПРИРОДНО ОЛЕСНУВАЊЕ НА СИМПТОМИТЕ

Воспаление на синусите (синузитис) може да се појави неколку пати во текот на животот, а причините можат да бидат различни како вирусна инфекција или алергии. Симптомите поврзани со инфекција на синусите се непријатни и може да вклучуваат главоболки, болки во лицето, назална конгестија или температура над 38ºC.

За брз третман на синузитис , неопходно е да се отстрани се што предизвикува воспаление.

Проверете ги нашите совети за тоа како можете лесно да ги ублажите симптомите на инфекција на синусите дома:

Навлажнување на воздухот

Користењето навлажнувач или едноставно ставање сад со топла вода во различни простории од вашиот дом е одличен начин да го навлажнете воздухот за да не биде премногу сув. Ова може да ги хидрира дишните патишта и да ја ублажи иритацијата, што ја намалува непријатноста и помага за брзо закрепнување.

Овој совет е особено корисен навечер, за да ви помогне да спиете и да избегнете будење со затнат нос.

Физиолошки раствор

Ставањето неколку капки солен раствор во секоја ноздра може да помогне да се исчистат сите преостанати секрети од носните пасуси и да се исчисти акумулацијата. Солениот раствор ги навлажнува секретите, со што полесно се отстрануваат. Идеално, не треба да го шмркате физиолошкиот раствор и треба да го дувате носот веднаш по инстилацијата.

Солен раствор можете да направите дома со мешање на 1 лажица сол со 250 мл филтрирана или минерална вода, мешајќи додека солта не се раствори.

Плакнење на носот против воспаление на синусите

Користејќи физиолошки раствор , можете да направите и назално плакнење дома за да го отстраните исцедокот и остатоците и да ви помогне да го отпуштите носот. Внесете го солен раствор во шприцот (без игла) и вбризгувајте го растворот во едната ноздра, држејќи ја устата отворена. Течноста треба да излезе од другата ноздра со сите секрети.

Вдишување на ароматични испарувања

Ставањето лисја и цветови од камилица или еукалиптус во сад со топла вода е одличен начин да се ослободите од застојот предизвикан од инфекција на синусите. Дополнително, можете да ставите влажна, топла крпа на лицето откако ќе завршите со вдишувањето за да го подобрите дишењето.

Зголемете го внесот на вода

Природен начин да ги одржувате вашите синуси влажни е да пиете повеќе течности, главно вода или незасладени чаеви. Ова ќе помогне да се задржи целото телесно ткиво, вклучувајќи ја и носната слузница, хидрирано.

Јадете топли оброци

Супите и чорбите се одлични опции за ручек и вечера кога имате симптоми на инфекција на синусите. Оваа храна помага да се отпушти носот и да се намали болката или иритацијата во носната слузница.

Соодветниот одмор е важен за инфекции на синусите

За време на појава на синузитис, се препорачува да се одморите што е можно повеќе. Доцното легнување и будењето со чувство на недоволно одморен може да бидат знаци дека ви треба значително повеќе одмор.

Ако имате третман за инфекција на синусите, треба да избегнувате физичка активност или енергично вежбање. 20-минутната прошетка може да биде корисна ако е во добро проветрено место или на отворено, но може да биде лоша ако вашиот синузитис е предизвикан од сезонски алергии.

Псоријаза реагира на ладно време, како да се избегне влошување на болеста

Кога да се земе лек

Може да се препорачаат назални деконгестиви или антихистаминици за 7 до 10 дена ако не можете да го излечите синузитисот со домашни лекови.

Вашиот лекар може да ви препише стероиди, антиинфламаторни лекови или антибиотици за 5 до 7 дена, во зависност од вашите симптоми (како треска), сериозноста или медицинска историја (на пример, историја на астма или други респираторни заболувања).

Што може да предизвика хроничен синузитис

Иако повеќето инфекции на синусите исчезнуваат по третманот и можеби нема да се вратат долго време, некои луѓе имаат хроничен синузитис. Тоа значи дека имаат синусни инфекции неколку пати годишно и нивните симптоми траат значително подолго. Општо земено, овој тип на синузитис е предизвикан од причини кои не можат лесно да се елиминираат, што доведува до постојана иритација на носната шуплина.

Главните причини за хроничен синузитис се:

Респираторни алергии, како што се алергии на крзно или прашина од домашни миленици.

Чад од цигари.

Некои автоимуни болести кои го ослабуваат имунолошкиот систем.

Покрај тоа, некои луѓе може да имаат назални полипи или други анатомски абнормалности кои може да го олеснат развојот на синузитис. Во овие случаи, лекарот може да препорача операција за да се реши проблемот. Сепак, операцијата не го лекува синузитисот предизвикан од алергии или вирусни инфекции.

Како да се лекува хроничен синузитис

Во повеќето случаи на хроничен синузитис, лекови, како и промени во животниот стил се неопходни за да се избегнат предизвикувачите кои водат до воспаление на синусите. Ова може да вклучува откажување од пушење, избегнување загадени области и одржување на вашиот дом чист и без прашина.

Претходна објаваПсоријаза реагира на ладно време, како да се избегне влошување на болеста
Следна објаваВАЖНО Е ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ НАВРЕМЕ: Овие 10 симптоми можат да го откријат артритисот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име