Дома Health Синдром на хроничен замор: симптоми, причини и третман

Синдром на хроничен замор: симптоми, причини и третман

214
0

Синдром на хроничен замор: симптоми, причини и третман

Синдромот на хроничен замор се карактеризира со прекумерен замор кој трае подолго од 6 месеци, нема препознатлива причина, се влошува по физичка или ментална активност и не се подобрува дури и по одмор. Покрај замор, може да се појават и други симптоми, како што се болки во мускулите, тешкотии со концентрација и главоболки.

Оваа состојба нема позната причина, така што дијагнозата обично вклучува неколку тестови за да се потврди дали постои хормонален дисбаланс или друг вид на болест што може да предизвика екстремен замор.

Третманот за синдромот на хроничен замор има за цел да ги подобри симптомите и може да вклучува психотерапевтски сесии, како и редовна физичка активност за подобрување на здравјето.

Еве во кои ситуации треба да побарате мислење од друг лекар

Симптоми на синдром на хроничен замор

Главниот симптом на овој синдром е прекумерниот замор кој трае повеќе од 6 месеци и не се подобрува по одмор или релаксација. Вообичаено е човек да се буди уморен и да се жали дека е уморен до крајот на денот.

Покрај замор, може да се појават и други симптоми, како што се:

Постојани болки во мускулите;

Болка во зглобовите ;

Чести главоболки ;

Немирен сон;

Губење на меморијата и тешкотии со концентрирање;

Раздразливост;

Депресија ;

Болка во грлото;

Анксиозност ;

Варијација на тежината;

Болка во градите;

Сува уста.

Бидејќи симптомите се многу неспецифични, лекарот може да препише серија тестови за да се обиде да ја идентификува причината за заморот. Тој може да нареди тестови на крвта, особено оние кои го проценуваат нивото на хормоните, за да провери дали заморот се должи на некаков хормонален дисбаланс.

Што предизвикува синдром на хроничен замор

Синдромот на хроничен замор нема добро дефинирана причина. Сепак, се шпекулира дека овој синдром може да е поврзан со генетика и фактори на животната средина, што може да предизвика мали промени во имунолошкиот систем. Некои од овие фактори вклучуваат: седентарен начин на живот, депресија, анемија, хипогликемија, рекурентни инфекции и автоимуни болести.

Овој тип на синдром е почест и кај жените на возраст меѓу 40 и 50 години, што може да доведе до тоа луѓето да го збунат синдромот на хроничен замор со менопаузата, бидејќи тие можат да имаат многу слични симптоми, како што се замор или раздразливост.

Опции за третман

Не постои специфичен тип на третман кој може да го излечи синдромот на хроничен замор. Затоа, третманот е насочен кон намалување на симптомите и зголемување на способноста на лицето за извршување на секојдневните задачи. Лекарот може да препише:

Антидепресиви, како што се флуоксетин или сертралин, особено ако лицето страда од депресија поради синдромот;

Лекови за спиење, како што е мелатонин, кои ви помагаат да се опуштите и да спиете подобро;

Психотерапија, со цел да се намали социјалната изолација и да се бори против негативните мисли;

Редовна физичка активност, за ослободување на ендорфин во крвотокот, зголемување на благосостојбата и намалување на мускулната болка;

Дополнително, може да се советуваат и други природни третмани, како што се акупунктура, медитација, вежби за дишење, истегнување, јога или техники за релаксација.

Претходна објаваВИКЕНД ХОРОСКОП ОД 21 ДО 24 АПРИЛ 2023: Близнаците се справуваат со финансиски проблеми, срцето на Девицата ги шепоти тајните на среќата
Следна објаваГермански ДОКТОР откри зошто му скока притисокот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име