Дома Health Синдром на нервозно дебело црево – симптоми, третман и кога да одите...

Синдром на нервозно дебело црево – симптоми, третман и кога да одите на лекар: Сè што треба да знаете за оваа непријатна состојба

524
0

Синдром на нервозно дебело црево – симптоми, третман и кога да одите на лекар: Сè што треба да знаете за оваа непријатна состојба

Како да препознаете синдром на нервозно дебело црево? Што ја влошува оваа состојба и какви промени треба да се направат во животот?

Лесно се препознаваат симптоми на синдром на нервозно дебело црево

Синдромот на нервозно дебело црево , познат и како синдром на нервозно дебело црево, е хронично нарушување на дигестивниот систем .

Според истражувањето чии наоди беа објавени во 2014 година во медицинското списание Clinical Epidemiology , оваа состојба погодува околу 11 отсто од светската популација , а само околу 30 отсто од засегнатите ќе одат на лекар поради симптомите.

Оваа состојба повеќе ги погодува жените и младите, пишува медицинската платформа Healthline и додава дека во некои случаи симптомите се благи, додека кај други се толку тешки што го нарушуваат квалитетот на секојдневниот живот.


Кои се симптомите на синдромот на нервозно дебело црево?

Симптоми на синдром на нервозно дебело црево се:

грчеви
болка во стомакот
надуеност и гасови
затвор
дијареа
Она што е забележано во случаи на синдром на нервозно дебело црево е дека симптомите се интензивираат по стресни ситуации , а тоа обично е проследено со бледило на лицето, чувство на слабост и гадење без повраќање.

Синдромот на нервозно дебело црево погодува 11% од луѓето ширум светот

Не е невообичаено луѓето со синдром на нервозно дебело црево да имаат наизменични епизоди на запек и дијареа, а симптомите како што се надуеност и гасови обично исчезнуваат по движењето на дебелото црево.

Знаците кои укажуваат на оваа состојба не се секогаш постојани, односно можат да исчезнат и да се вратат, но се забележани и случаи на континуирани симптоми.
Болката што се јавува тогаш е обично постојана, но не толку остра за да може да ве разбуди и најчесто е локализирана во левиот долен дел од телото на стомакот.

Што се однесува до столицата, првата е обично со нормална конзистентност, додека следните се неформирани.

Храна што ја спречува дијареата: Оваа диета ја зајакнува столицата, ја ублажува непријатноста во стомакот и го забрзува закрепнувањето
Како се лекува синдромот на нервозно дебело црево?

Во моментов, не постои универзален лек специјално дизајниран за лекување на оваа состојба, пишува Healthline, па третманот е насочен кон ублажување на симптомите. Отпрвин, вашиот лекар веројатно ќе предложи да направите одредени промени во вашиот животен стил, вклучувајќи:

минимизирање на стресот
намалување на пијалоците со кофеин (бидејќи ги стимулира цревата)
помали оброци
користење на пробиотици
избегнување на зачинета и пржена храна
Поради синдромот на нервозно дебело црево, може да се појават и запек и дијареа, а овие симптоми се наизменично

Кога да се оди на лекар?

Ако симптомите перзистираат повеќе од неколку дена или стануваат нешто вообичаено што постојано се враќа, закажете состанок со вашиот лекар по избор. Треба да го контактирате и ако одеднаш забележите симптоми како што се:

ректално крварење
болка која не исчезнува по гасови и движења на дебелото црево
губење на тежина
намален апетит
гадење и повраќање

Претходна објаваОваа житарка е вистинско богатство, чини помалку од 100 дeнари, а регулира бројни заболувања
Следна објаваЕве што ќе се случи ако секое утро јадете 3 суви сливи

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име