Дома Здравје Симптом што го доживуваат 70% од жените пред срцев удар

Симптом што го доживуваат 70% од жените пред срцев удар

2483
0

Срцевите удари се познати по тоа што се случуваат неочекувано, што ги прави една од најсмртоносните состојби во светот. Мозочниот удар се јавува кога протокот на крв во срцето наеднаш престанува.

Предизвикува цунами од симптоми, но има докази дека предупредувачките знаци може да се појават во месеците пред ударот. Според едно истражување, жените може да доживеат необичен замор, нарушувања на спиењето и отежнато дишење еден месец пред срцев удар.

Првиот симптом кој сигнализира срцев удар е болка во градите, слична на онаа што ја чувствуваме кога добиваме грч во нозете за време на вежбањето. Бидејќи срцето е одговорно за пумпање крв во остатокот од телото, срцев удар веднаш предизвикува недостаток на кислород низ телото.

Истражувањето објавено во списанието Circulation собрало информации од повеќе од 500 жени кои имале и преживеале срцев удар за да се споредат нивните симптоми. 95 отсто од нив рекле дека забележале необични промени во телото еден месец претходно. Најчестите проблеми во неделите пред срцевиот удар биле заморот и нарушувањето на спиењето.

Интересно е што истражувањето покажало дека помалку жени отколку мажи доживеале болка во градите за време на срцев удар. Од друга страна, жените имале поголема веројатност да доживеат отежнато дишење.

Во 2019 година, Harvard Health објави листа на 12 најчести симптоми пријавени од жените во месецот пред срцев удар:

необичен замор (71 процент)

нарушување на спиењето (48 проценти)

отежнато дишење (42 проценти)

лошо варење (39 проценти)

анксиозност (36 проценти)

забрзано чукање на срцето (27 проценти)

слаби/тешки раце (25 проценти)

промени во размислувањето или меморијата (24 проценти)

промена на видот (23 проценти)

губење на апетит (22 проценти)

трнење во рацете/рацете (22 проценти)

отежнато дишење во текот на ноќта (19 проценти)

Општо е познато дека срцевите удари се резултат на животни навики кои прогресивно го оштетуваат кардиоваскуларниот систем. Факторите на ризик кои можат да се променат вклучуваат пушење, физичка активност и она што го јадете и пиете.

Претходна објаваКафе на празен стомак…
Следна објава20 работи што треба да ги знаете кога бебето ќе дојде дома

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име