Дома Health Симптом на ПАРКИНСОНОВА болест

Симптом на ПАРКИНСОНОВА болест

972
0

Симптом на ПАРКИНСОНОВА болест

Паркинсоновата болест е состојба која влијае на мозокот, каде што станува оштетен со текот на многу години.

Не постои лек за оваа состојба, но рано забележување на знаците може да помогне во справувањето со болеста. Експертите сега велат дека би можело да биде полесно од кога било да се забележат овие знаци, бидејќи е откриен нов показател.

Лекарите во Литванија велат дека можеби ќе можете да слушнете еден од првите знаци на Паркинсонова болест. Тимот од Универзитетот за технологија во Каунас (KTU) рече дека ова може да се манифестира во раните фази на состојбата.

Нивното истражување покажа дека пациентите со рана Паркинсонова болест имаат тенденција да зборуваат со потивок и монотон тон.

За да го тестираат ова, лекарите користеле вештачка интелигенција за да ги анализираат моделите на говор на луѓето што зборуваат литвански. Учесниците беа ставени во звучно изолирана кабина каде што микрофон го снимаше говорот на луѓето со и без Паркинсонова болест.

Алгоритмот потоа го слушал говорот за да открие суптилни промени кои човечкото уво можеби нема да може да ги забележи. Лекарите, исто така, откриле дека оние со Паркинсонова болест, исто така, може да зборуваат побавно, пофрагментирани.

Ритис Маскељунас, истражувач на Технолошкиот универзитет во Каунас, објаснува: „Не создаваме замена за рутински преглед на пациенти – нашиот метод е дизајниран да ја олесни раната дијагноза на болеста и да ја следи ефективноста на третманот. Додека експертите открија дека промената во говорот може да биде симптом, NHS вели дека постојат три главни знаци на состојбата:

неволно тресење на одредени делови од телото, познато како тремор,

бавно движење,

вкочанети и нефлексибилни мускули,

Руски гастроентеролог ПРЕДУПРЕДУВА

Насоките наведуваат дека лицето со оваа состојба може да доживее и широк спектар на други физички и психолошки симптоми.

Ова може да вклучува депресија и анксиозност, како и проблеми со рамнотежата, за кои NHS вели дека би можеле да ги зголемат вашите шанси за паѓање. Други знаци може да вклучуваат губење на мирис, проблеми со спиењето или проблеми со меморијата.

Претходна објаваРуски гастроентеролог ПРЕДУПРЕДУВА
Следна објаваНе можете да престанете со икање?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име