Дома Здравје Симптоми кои јасно укажуваат дека имате висок шеќер во крвта, а не...

Симптоми кои јасно укажуваат дека имате висок шеќер во крвта, а не сте ни свесни за тоа

1422
0

Болеста започнува практично без симптоми додека нивото на шеќер во крвта не стане доволно високо, обично над 10 mmol/l, кога ќе се појават првите проблеми како жед и често мокрење.


Кога имате проблем со отстапувања на нивото на гликоза во крвта или кога шеќерот значително отстапува од граничните вредности од 6,1 mmol/l, овие промени се придружени со симптоми како што се жед, често мокрење, замор, гадење, вртоглавица, конфузија.

Обрнете внимание на следните симптоми, а доколку забележите дека некои од нив постојано се појавуваат, задолжително посетете лекар.

Почесто уринирате
Бубрезите мора да работат напорно за да го обработат целиот тој дополнителен шеќер во крвта. Кога не можете да продолжите, вашето тело се ослободува од него, заедно со потребната вода.

Жед
За да се ослободи од вишокот шеќер, телото црпи вода од сопствените ткива. Бидејќи ви се потребни течности за производство на енергија, пренос на хранливи материи и ослободување од отпадот, почесто ќе жедите.

Сува уста
Вашата уста може да се исуши и да пукне по аглите додека вашето тело црпи течност од неа. Помалку плунка и повеќе шеќер во крвта придонесуваат за инфекција. Непцата може да отечат, а на јазикот и во внатрешноста на образите може да се појават бели дамки. Во тој случај земете повеќе вода или цицајте лимон.

Проблеми со кожата
Вашето тело зема вода насекаде за да се ослободи од вишокот шеќер во крвта. Ова може да доведе до сува, испукана кожа, особено на нозете, лактите, стапалата и рацете. Со текот на времето, високите нивоа на гликоза, исто така, може да ги оштетат нервите, што доведува до дијабетична невропатија . Ако не се лекува, оваа болест може да предизвика губење на палецот, стапалото или дел од стапалото.

Проблеми со видот
И високиот шеќер во крвта може да ги оштети крвните садови во задниот дел на окото (мрежницата). Ова може да предизвика долгорочно губење на видот, па дури и слепило.

Замор
Кога имате дијабетес тип 2 , а нивото на шеќер во крвта е превисоко, станувате помалку чувствителни на инсулин , кој помага да се движи енергијата во клетките. Недостатокот на енергија може да ве измори. Истиот замор може да го имате и со дијабетес тип 1, бидејќи вашето тело не може да создаде сопствен инсулин.

Дигестивни проблеми
Ако шеќерот во крвта е премногу висок предолго, може да го оштети вагусниот нерв, кој помага да се движи храната низ желудникот и цревата. Може да имате проблеми со рефлукс на киселина, грчеви, повраќање и запек.


Замор поради паѓање на шеќер
Ако имате дијабетес , инсулинот е еден од начините да го намалите шеќерот во крвта кога ќе се зголеми. Но, ако земате премногу, можеби ќе можете да отстраните толку многу гликоза толку брзо што вашето тело не може да ја замени доволно брзо. Ќе ве измори.

Намален шеќер поради лекови
– Пад на нивото на шеќер во крвта кај луѓето кои имаат дијабетес подолго време најчесто се случува доколку откажуваат бубрезите, а потоа е потребно значително да се намали дозата на инсулин.

Според соговорникот, хипогликемијата не е симптом на дијабетес, туку последица на предозирање со лекови или инсулин.

Треперење поради пад на гликоза
Ниското ниво на гликоза може да го наруши вашиот централен нервен систем, кој контролира како се движите. Кога тоа ќе се случи, вашето тело ослободува хормони, како што е адреналинот , за да помогне во обновувањето на нивото на гликоза. Но, истите овие супстанции можат да предизвикаат тремор во рацете и другите делови од телото.

Забрзан пулс
Хормоните кои помагаат да се подигне нивото на шеќер во крвта кога е премногу ниско, исто така може да го забрзаат срцето.

Ненадеен глад
Ненадејниот, интензивен глад, дури и после јадење, може да биде знак дека вашето тело не ја претвора храната во шеќер на вистински начин. Причините можат да бидат и болест или одредени лекови. Ако имате дијабетес, вашиот лекар можеби ќе може да ги прилагоди вашите лекови, што често е изворот на проблемот.


Потење
Хормоните што вашето тело ги ослободува за да го подигне шеќерот во крвта кога е премногу низок, исто така може да предизвикаат потење. Ова е често еден од првите симптоми што ги забележувате кога нивото на гликоза опаѓа. Вашиот лекар може да ви помогне да го следите нивото на шеќер во крвта и да се обидете да го одржувате во здрав опсег со лекови, вежбање и навики за исхрана.

Гадење
Всушност, тоа само по себе не е знак за низок шеќер во крвта. Кога вашите нивоа стануваат или многу високи или многу ниски, тоа може да предизвика реакција. Шеќерот во крвта отскокнува од една во друга крајност, збунувајќи го дигестивниот систем на вашето тело што може да предизвика гадење.

Вртоглавица
На вашите мозочни клетки им е потребна гликоза за да функционираат правилно. Кога тоа не е доволно, може да почнете да чувствувате замор, слабост и вртоглавица. Може да имате и главоболка .


Конфузија
Кога нивото на шеќер во крвта навистина опаѓа (хипогликемија), почнувате да ја губите ориентацијата. Можете да зборувате збунувачки или да заборавите каде сте. Понекогаш тоа се случува толку ненадејно што можеби не ни сфаќате дека се однесувате чудно. Во тешки случаи, може да имате напад или кома .

Претходна објаваДали ве боли грлото? Како да знаете дали е настинка или стрептокока?
Следна објаваСланина-дали сланината е нездрава или, напротив, многу корисна за нашиот организам

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име