Дома Здравје Симптоми кои укажуваат на проблеми со тироидната жлезда

Симптоми кои укажуваат на проблеми со тироидната жлезда

529
0

Тироидната жлезда, пеперутка која се наоѓа на предниот дел на вратот, произведува хормони кои се клучни за метаболизмот и активноста на мозокот, а нејзината неурамнотежена работа може да предизвика бројни здравствени проблеми.

Постојат неколку симптоми кои може да укажуваат на тоа дека оваа жлезда произведува премногу или премалку хормон:

Промени во сонот

Несоницата може да биде знак дека тироидната жлезда произведува премногу хормони (хипертироидизам).Од друга страна, зголемениот замор и склоноста за спиење (се чувствувате уморни и по целосен ноќен сон или сте поспани во текот на денот) укажуваат на хипотироидизам , односно состојба во која оваа жлезда не произведува доволно хормони.

Необјаснета анксиозност и ментален замор

Ако се чувствувате нервозни и неурамнотежени без посебна причина, може да имате хиперактивна тироидна жлезда, што дури може да предизвика напади на паника. Поради недоволната работа на оваа жлезда може да се појави чувство на ментална „магла“, депресија, заборавеност и тешкотии со концентрацијата.

Промени во варењето

Запек или запек може да биде знак дека тироидната жлезда не е доволно активна. Прекумерната активност на тироидната жлезда има спротивен ефект, па симптом на хипертироидизам може да биде зголемена чувствителност на цревата и честа столица.

Губење на косата

Проретчената коса и особено веѓите може да биде знак за болест на тироидната жлезда. И недоволната и хиперактивната тироидна жлезда го попречуваат циклусот на раст на косата, што може да го ослабне и да го зголеми нејзиното опаѓање.

Прекумерно потење

Чувството на топлина и обилно потење, дури и во ситуации без стрес или напор, може да бидат знаци на хиперактивна тироидна жлезда. Хипертироидизмот го забрзува метаболизмот, па телото се „прегрева“.

Необјаснети промени во телесната тежина

Кај хипотироидизам, метаболизмот и согорувањето на храната се забавуваат, што може да предизвика зголемување на телесната тежина. Спротивно на тоа, хипертироидизмот го забрзува метаболизмот, па може да имате зголемен апетит и да изгубите тежина.

Чувство дека ќе скокнеш од кожа

Со хипертироидизам, односно прекумерна работа на тироидната жлезда, често се јавува чувство на прекумерно енергетско „напрегање“, како да сте испиле големо количество кафе, а често се јавуваат и таканаречените „палпитации на срцето“.

Гинеколошки проблеми

Скратениот менструален циклус е еден од типичните знаци на хиперактивна тироидна жлезда. Ако оваа жлезда произведува премалку хормони, менструацијата може да стане потешка за толерирање и да трае подолго.

Проблемите со тироидната жлезда го зголемуваат ризикот од неплодност и спонтан абортус.

Претходна објава10 брзи начини да го излечите затнатиот нос
Следна објаваКако да спречите болки во грбот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име