Дома Здравје Симптоми кои укажуваат на почетокот на менопаузата

Симптоми кои укажуваат на почетокот на менопаузата

356
0


Менопаузата е природен феномен низ кој поминува секоја жена кога влегува во одредена возраст, која обично е помеѓу 35 и 50 година. Повеќето жени не се подготвени за симптомите на овој синдром и се создава паника затоа што означува крај на нивната плодност. Иако симптомите се ненадејни и траат некое време, тие се сосема природни. Еве неколку симптоми кои укажуваат на почетокот на менопаузата.

  1. Неправилен циклус

Неправилен циклус е првиот и најчест симптом на менопаузата. Тоа е резултат на нестабилноста на хормоните на вашето тело, кои работат до крајот на вашата плодност.

  1. Топли бранови

Топло, а понекогаш дури и ладно, топли бранови се појавуваат одеднаш и предизвикуваат црвенило на лицето. Сето тоа се случува поради пад на естрогенот.

  1. Непријатност при спиење

Жените кои поминуваат низ менопауза можат да страдаат од несоница бидејќи не можат да спијат поради топлината. Покрај снабдувањето со естроген во организмот, дури и снабдувањето со прогестерон се намалува за време на менопаузата.

  1. Сувост на вагината

Поради намалувањето на производството на естроген, кој е одговорен за одржување на влагата во вагината, вагиналното ткиво почнува да се суши и станува помалку еластично.

  1. Напнатост и депресија

Чувството на напнатост, раздразливост и депресија може да ја надмине жената која поминува низ менопауза. Анксиозност и чувство на губење на емоционална стабилност се чести симптоми, како и напади на паника и физички знаци, како што се забрзано чукање на срцето и отежнато дишење.

  1. Болка во екстремитетите

Поради хормоналната нерамнотежа, екстремитетите полека отекуваат и почнуваат да болат. Меѓутоа, ако болката станува се почеста и неподнослива, треба да одите на лекар.

  1. Хормонална нерамнотежа

Чест симптом на влегување во менопауза е постоењето на хормонална нерамнотежа што се рефлектира во промените во растот на косата. Како резултат на намалувањето на производството на естроген, може да се појави и проретчување или опаѓање на косата.

Претходна објаваБананите ги топат масните наслаги и го исфрлаат вишокот вода од телото
Следна објаваИстражување: Кавгаџиите се поздрави

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име