Дома Health Симптоми кои укажуваат дека на нашето тело му недостасува вода

Симптоми кои укажуваат дека на нашето тело му недостасува вода

405
0

Симптоми кои укажуваат дека на нашето тело му недостасува вода

Водата е исклучително важна за нашето здравје. Адекватниот внес на течности ни помага да го подобриме варењето, да го забрзаме метаболизмот и да ја регулираме телесната температура.

Кога не пиеме вода или кога брзо ја губиме (преку потење, повраќање или дијареа), може да дојде до дехидрација. Исто така, одредени лекови (диуретици) може да доведат до зголемено мокрење и дехидрација.

Доколку се прашувате како да препознаете дека на телото му недостасува вода, обрнете внимание на овие симптоми, советуваат од Клиниката во Кливленд.

Знаците дека на телото му недостасува вода вклучуваат:

 • главоболка
 • конфузија
 • замор
 • вртоглавица
 • слабост
 • сува уста
 • забрзано чукање на срцето
 • низок крвен притисок
 • губење на апетит
 • зголемена желба за шеќер
 • црвенило на кожата
 • отечени нозе
 • грчеви во мускулите
 • нетолеранција на топлина или студ
 • запек
 • темно обоена урина
Претходна објаваОва се можни причини за вртоглавица. Некогаш е симптом на сериозни болести
Следна објаваВештачката интелигенција би можела да ги замени луѓето во овие 12 професии

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име