Дома Здравје Симптоми кои не треба да ги игнорирате

Симптоми кои не треба да ги игнорирате

596
0

Без разлика што малигните заболувања се јавуваат тивко, постојат симптоми кои можат да укажуваат на тоа дека нешто необично се случува во телото.

Експертите предупредуваат на ова и забележуваат на кои индикатори треба да обрнете посебно внимание и да посетите лекар.

Слабеење

Без диета или вежбање, и со вообичаените животни навики, тоа може да биде последица на сериозни настани во организмот. Неоправданото губење на тежината може да укаже на неколку видови на рак, вклучувајќи го и ракот на панкреасот и желудникот.

Висока температура

Во континуитет, тоа може да биде симптом на лимфом или леукемија. Ако е константна, не треба да се игнорира.

Болки

Кога не стивнуваат и се константни, може да бидат и знак за малигни промени. Честите главоболки може да укажуваат на тумор на мозокот, а болките во грбот може да укажуваат на рак на дебелото црево и јајниците.

Кашлица и засипнатост

Тие обично укажуваат на алергиски настани. Сепак, постојаната кашлица и засипнатост што не престануваат може да укажуваат на рак на белите дробови или грлото.

Јазли на телото

Под кожата, на одредени делови од телото, треба да привлечат посебно внимание. Треба да бидете особено внимателни доколку се почувствуваат во пределот на градниот кош, тестисите или во близина на лимфните јазли. Не треба да се вознемирувате само ако се појават на рацете и нозете, бидејќи најчесто станува збор за безопасни лојни цисти.

Невообичаено крварење

Тие се исто така еден од многуте знаци на рак. Кашлањето крв може да биде последица на присуство на рак на белите дробови, крвта во столицата може да укаже на промени во дебелото црево, а урината може да укажува на малигнен тумор на мочниот меур. Постојано вагинално крварење може да се појави поради рак на грлото на матката, и крв од брадавиците како резултат на рак на дојка.

Претходна објаваМаска за лице направена од куркума и мед ќе ја освежи и врати сјајот на кожата
Следна објаваОва 14-месечно девојче за прв пат пробува очила и го гледа светот во сосема ново светло (видео)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име