Дома Здравје Симптоми и третман на гнојна ангина

Симптоми и третман на гнојна ангина

426
0

Гнојната ангина е инфекција на грлото најчесто предизвикана од бактерии од групата на стрептококи.

Третманот трае околу 10 дена и одморот е важен.

Отокот во грлото може да биде толку голем што голтањето е сосема невозможно.

Гнојната ангина е еден од најтешките видови на болки во грлото.

Тоа е голем проблем пред се кај децата, но и кај возрасните.

Во овој текст ќе се обидеме да ви ја доближиме оваа тема и да ви дадеме неколку совети за домашно лекување.

Што се крајниците?

Во задниот дел од нашата усна шуплина, од двете страни, има органи на имунолошкиот систем наречени крајници, т.е. крајници.

Крајниците ја претставуваат првата линија на одбрана од патогени микроорганизми кои не напаѓаат.

Тие имаат специјални рецептори на нивната површина кои ја активираат нашата одбрана.

Штом ќе дојде до нив лош микроорганизам, тие ги активираат нашите одбранбени клетки, ТИБ-лимфоцитите, кои одат во битка.

Што предизвикува гнојна ангина?

Гнојната ангина примарно е предизвикана од бактерии од родот стрептококи, вируси и габи.

Овие микроорганизми се наоѓаат насекаде околу нас.

Дали ќе се заразиме зависи од нашиот имунитет , контактот со заразените лица, хигиената што ја рефлектираме, временските услови…

Најчесто, сепак, се јавува како резултат на бактериска инфекција со стрептокока, па прво ќе зборуваме за тоа.

Кој најчесто има батериска гнојна ангина?

Гнојната ангина кај децата е најчеста форма.

Тоа е предизвикано од неразвиениот одбранбен систем на децата, но и од честото потење, трчање, изложеност на студ.

Дури ни возрасните не се заштитени.

Тоа е честа појава кај оние кои имаат генерално зголемени крајници или некоја хронична болест која го потиснува имунитетот.

Најчесто време на појава е доцна есен, зима и рана пролет.

Кои се симптомите на гнојна ангина?

Гнојната ангина е многу опасна и тешка состојба.

Тој може да ги има следните поплаки:

Висока температура,

Отечени крајници на усната шуплина покриени со бели, жолти или кафени приклучоци,

Слабост и малаксаност,

Течење на носот,

Кашлица и искашлување,

Тешкотии при голтање,

Болка при голтање и чувство дека има жилет во грлото,

Општа општа лоша состојба.

Како изгледа егзацербацијата на гнојната ангина?

Доколку состојбата се влоши,

Белите приклучоци на крајниците добиваат зеленикаво-кафеава нијанса,

Отекувањето на крајниците е толку големо што речиси целосно го отежнува голтањето,

Температурата скока над 39 степени и веќе се зборува за многу сериозна состојба,

Супозиториите може да почнат да пукаат и да доведат до крварење во усната шуплина, пневмонија, синузитис,

Може да дојде до пецкање и затегнување на вилицата, што е задолжителен знак за посета на лекар.

Отекувањето на крајниците може да биде толку големо што во еден момент единствено решение е операција и отстранување на крајниците.

Претходна објаваНароден лек – коприва
Следна објаваКашлица – знак на вирусна пневмонија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име