Дома Психолошки совети Силна интуиција: Пет знаци дека имате високо развиено шесто сетило

Силна интуиција: Пет знаци дека имате високо развиено шесто сетило

496
0

Развиени сетила….

Иако тоа не е научно докажано, повеќето луѓе веруваат во шестото сетило или интуиција. Тоа чувство кое одвнатре им кажува дека треба да бидат внимателни или слободно да направат нешто. А кај некои луѓе шестото сетило е високо развиено и неверојатно изразено


Сите знаеме дека постојат пет сетила: вид, слух, вкус, допир и мирис. И тоа е она на што се потпираме во нашите животи. Но, секој од нас слушнал за „шестото сетило“ . Често се опишува како „екстрасензорна перцепција, која исто така се нарекува интуиција или инстинкт“ и ни овозможува да чувствуваме работи што другите сетила не ги примаат .

Ова е подарок што може да ни помогне да се заштитиме во негативни ситуации или да ги читаме вистинските намери на луѓето и да ги донесеме најдобрите одлуки за себе.


Шестото сетило ни овозможува да согледаме некои детали што не можат да се видат, слушнат, вкусат, допрат или мирисаат . На пример, сигурно ви се случило да треба да одите некаде, но нешто ви кажува да престанете и да се откажете од планот. Тој внатрешен порив ве спречува. Подоцна, можеби ќе дознаете за што се работи, но понекогаш нема да знаете зошто било важно да ја донесете таа одлука, но сепак знаете дека така требало да биде. Интуицијата ви кажа што да правите.


Некои луѓе имаат многу поразвиена интуиција или можеби само повеќе ги „слушаат“ своите чувства и не дозволуваат надворешниот шум да ги задуши нивните внатрешни чувства. Сигурно и вас ве интересира дали имате изразено шесто сетило , а подолу можете да дознаете кои знаци го покажуваат тоа:

Можете веднаш да ги „прочитате“ вибрациите на другите луѓе
Луѓето со развиена интуиција имаат високо ниво на емпатија и лесно ги читаат туѓите чувства. Нивната емпатија е толку развиена што дури и кога ќе запознаат нова личност знаат како се чувствуваат. Една од лошите страни на високо развиената емпатија е тоа што луѓето потоа лесно чувствуваат негативност, а потоа е многу тешко да се дружат. Ако сте еден од нив, тогаш сигурно знаете колку туѓиот гнев, фрустрација или тага влијае на вас – чувствувате сè многу интензивно .


Можете да ги видите или почувствувате работите без физички знаци
Доколку не ви се потребни визуелни информации за да одредите одредени работи, тогаш вие сте личност која има развиено шесто сетило. На пример, таа ги изгубила клучевите, но некое чувство на стомакот и кажува каде се и обично излегува дека е вистина. Или можеби влегувате во просторот и чувствувате што се случило во минатото, а понекогаш имате чувства за тоа што ќе се случи во иднина. Оваа способност да ги „гледате“ луѓето, минатото или иднината значи дека имате развиено шесто сетило, пишува California Psychics.


Длабоко сте поврзани со природата и животните
Можете да го почувствувате животот во сè околу вас , без разлика дали е птица во паркот или цвет во вашиот дом. Многу интуитивно се поврзувате со сите форми на живот. Мачките, кучињата и другите домашни миленици веднаш ве прифаќаат. Знаете како да ги утешите и тие се чувствуваат пријатно со вас. Природата ве смирува и убаво се чувствувате кога сте опкружени со дрвја, но покрај река или море. Сето ова покажува длабока поврзаност со чувствата и интуицијата.


Многу јасно чувствувате непријатност или опасност
Се чувствувате многу силно кога нешто не е во ред. Понекогаш може да биде грч во стомакот или да се чувствувате немирни и болни. Ако мислите дека треба да кажете „не“ ќе го почувствувате тоа во стомакот. Може да почувствувате кога на некој близок не му е добро , дури и кога не сте блиску до него. Слично како кога новопечената мајка знае што му треба на нејзиното бебе, луѓето со развиена интуиција исто така чувствуваат непријатност во своите сакани . Можеби одеднаш почувствувате одредена личност, а потоа наскоро ќе ве контактира. Сето ова сугерира дека имате силен инстинкт кој ја надминува логиката .


Однапред знаете што ќе се случи
Често имате претчувство за нештата, а се работи за нешто многу повеќе од само логично размислување. Знаете како ќе се одвиваат работите, кој ќе победи на некој настан или дали некој потфат ќе биде успешен. Ова е и причината зошто понекогаш чувствувате страв или ги одложувате работите . Ова исто така може да биде причината зошто се чувствувате бестрашно и самоуверено во некои ситуации кога другите околу вас се загрижени или вознемирени.

Претходна објаваОва е ХРАНАТА која ГО СПРЕЧУВА СЛАБЕЊЕТО по 50-тата година
Следна објаваОвој хороскопски знак ќе има најмалку СРЕЌА во 2023 година!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име