Дома Uncategorized @mk Се топат во уста, а од една мерка добивате 50 колачи: Рецепт...

Се топат во уста, а од една мерка добивате 50 колачи: Рецепт за Орасници со само 4 состојки

2478
0

Се топат во уста, а од една мерка добивате 50 колачи: Рецепт за Орасници со само 4 состојки

Јаткастите плодови се омилен деликатес на многу луѓе, за нивно подготвување не се потребни часови и часови, а речиси на сите им успева.

Вкусот на оревите го враќа детството.

Долга е листата на мали колачи кои ги обожаваме, но може да се каже дека за сите љубители на оревите, орасниците се едни од најомилените колачи .

За правење на овие колачиња не се потребни посебни кулинарски вештини, само упорност, добра волја и многу љубов.

Орасниците се прави од само 4 состојки, а од една мерка можете да добиете околу 50 колачи.

Состојки:

2 белки
250 гр шеќер во прав
300 гр сечкани ореви
300 гр мелени ореви
1/4 сок од еден лимон

Подготовка:

Изматете ја белката додека не стане цврст снег или бела пена. Потоа додадете им шеќер во прав и матете додека не добиете густа смеса.

На крај додадете ги мелените ореви и сокот од лимон.

Каридопита: Грчка торта со ореви која има прекрасен вкус на два начина

Сè убаво измешајте со блендер додека не добиете конзистентна маса.

Ставете прашок за пециво во плех, а потоа поделете го тестото на околу педесет топчиња.

Од секое топче формирајте ролат, валкајте го во исечкан оран, па нежно обликувајте го во потковица.

Загрејте ја рерната на 200 степени, а штом ги ставите колачињата да се печат, намалете ја температурата на 100 степени.

Приближното време за печење е 20 минути.

Кога ќе бидат готови, оставете ги да се изладат и стврднат, па дури потоа извадете ги од тавата.

Претходна објаваШто не смеете да ставате на местото на изгореници
Следна објаваКои се првите симптоми на висок крвен притисок?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име