Дома Uncategorized @mk СЕ СЛУЧУВА КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДЕТЕ: Овој симптом може да укаже на...

СЕ СЛУЧУВА КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДЕТЕ: Овој симптом може да укаже на рак на белите дробови додека е во рана фаза

1553
0

СЕ СЛУЧУВА КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДЕТЕ: Овој симптом може да укаже на рак на белите дробови додека е во рана фаза

Иако овој рак е еден од најсмртоносните, раното откривање може да помогне да се предвиди прогнозата, дозволувајќи им на лекарите да ја запрат болеста пред да се прошири на други делови од телото.

Ракот на белите дробови е тешко да се открие бидејќи може да има различни симптоми, а некои предупредувачки знаци се посуптилни отколку што може да очекуваме.


Заедно со силната кашлица која не престанува и искашлувањето на крв, лекарите предупредуваат дека еден од симптомите може да се појави веднаш по будењето. Како што пренесува The Sun, ноќното потење може да биде знак за оваа смртоносна болест.

Иако овој рак е еден од најсмртоносните, раното откривање може да помогне во прогнозата, дозволувајќи им на лекарите да ја запрат болеста пред да се прошири на други делови од телото. Тие тврдат дека помалку познат знак за рак на белите дробови е ноќното потење.

Како што објаснуваат, додека нашето тело се бори со туморот, може да почне да се прегрее, поради што обилно се потиме во текот на ноќта.

Потењето може да биде предизвикано од треска, која е почеста во подоцнежните фази на болеста, но може да се појави во секое време. Треската обично е предизвикана од инфекција, која е почеста кај ракот на белите дробови. Треската е предизвикана и од ниските нивоа на бели крвни зрнца кои се борат против болести, што може да се појави по радиотерапија или хемотерапија.

Потењето може да биде резултат и на хормонални промени.

„Потењето може да биде симптом на рак на белите дробови, но и последица на лекувањето на овој тип на рак“, објаснуваат научниците од Cancer Research UK.

Покрај ноќното потење, експертите за рак предупредуваат дека има уште неколку вообичаени симптоми на оваа малигна болест:

продолжена кашлица
отежнато дишење
кашлање крв
болка во градите или рамото
инфекции на градниот кош кои постојано се враќаат или не исчезнуваат
губење на апетит
замор
ненадејно губење на тежината.

Претходна објаваШто е ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО (булинг – bullying)?
Следна објаваДомашно тесто за пица по рецепт на Џејми Оливер

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име