Дома Здравје Се дебелеете, не можете да заспиете, страдате од висок крвен притисок? Можеби...

Се дебелеете, не можете да заспиете, страдате од висок крвен притисок? Можеби имате премногу кортизол во вашето тело

636
0

Научете ја улогата на кортизолот во телото.

Не е тајна дека стресот негативно ќе влијае на здравјето на многу начини. Тоа може да доведе до анксиозност или депресија, исцрпеност на работа и генерално лошо расположение. Замор, проблеми со спиењето, промени во апетитот… сето тоа се промени кои можат да настанат. Кога стресот ќе стане хроничен, а нивото на хормонот на стрес кортизол е превисоко, може да има дополнителни проблеми и симптоми кои ќе откријат дека нешто не е во рамнотежа.

НЕГАТИВНИ ПОСЛЕДИЦИ ОД ПРЕВИСОКОТО НИВО НА КОРТИЗОЛ

Кортизолот е есенцијален хормонски производ кој се ослободува од надбубрежната жлезда, а многу луѓе го знаат како „хормон на стрес“. Но, ретко се нагласува дека има и бројни важни функции, па затоа ќе го регулира одговорот на телото на стрес, метаболизмот, спречува воспаление, го регулира крвниот притисок и нивото на шеќер во крвта и ќе биде дел од рутината за спиење, објасни д-р Џефри Длот.


Кога телото е под стрес, тој испраќа сигнал до жлездите за ослободување на хормони, вклучувајќи кортизол и адреналин. Тоа е само нејзин начин да се подготви за потенцијална опасност, а штом тоа ќе помине, хормоните треба да се вратат во рамнотежа.

Ако сте постојано под стрес, тоа нема да се случи веднаш. На долг рок, може да влијае на сите процеси во телото и да го зголеми ризикот од развој на некои болести, дебелина, анксиозност и депресија, како и срцеви заболувања. Еден од органите што директно може да страда поради премногу кортизол хормон во телото е хипофизата, орган кој помага да се контролира ослободувањето на хормоните.

Одредени лекови, исто така, може да влијаат на нивото на хормони во телото, вклучувајќи стероиди и орални контрацептиви, па затоа е важно вашиот лекар да ги одреди дозите што можете да ги земате.

СИМПТОМИ КОИ ОТКРИВААТ ВИСОКО НИВО НА КОРТИЗОЛ ВО ТЕЛОТО

Постојат бројни симптоми кои можат да се поврзат со ова прашање, а д-р Длот открива на кои треба да обрнете внимание:

-зголемување на телесната тежина,

-проблеми со концентрацијата,

-висок крвен притисок,

-проблеми со спиењето,

-главоболки,

-замор,

-лошо расположение,

„Иако ретко, високото ниво на кортизол може да придонесе и за развој на нарушување познато како Кушингов синдром , кое често е предизвикано од стероидни лекови, а исто така може да биде резултат на тумори на хипофизата или надбубрежната жлезда.

Некои од вообичаените симптоми вклучуваат розово лице, маснотии во горниот дел на грбот, екстремен замор, висок крвен притисок, камења во бубрезите, слаби коски, тенка кожа, модринки, бавно закрепнување, според д-р Длот.

Претходна објаваАко имате над 60 години и сакате да уживате во животот, не ги правете овие работи…
Следна објаваЕдноставни трикови кои би можеле да ви помогнат да го намалите крвниот притисок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име