Дома Здравје СЕ БУДИТЕ СО ЗАТНАТ НОС? Причината може да биде ОВА нешто што...

СЕ БУДИТЕ СО ЗАТНАТ НОС? Причината може да биде ОВА нешто што го правите пред спиење

693
0

Постојат неколку причини за назална конгестија рано наутро, позната и како ринитис, а неколку од нив може да ве изненадат.

Ако се будите со затнат нос и немате настинка или грип, можеби страдате од алергиски или неалергиски ринитис.

Назалната конгестија може да биде предизвикана од грини од прашина, сезонски алергии, првут од домашни миленици, рефлуксна болест, хормонални промени или хемикалии во вашата околина, како што е пасивното пушење.

Постојат неколку причини за назална конгестија рано наутро, позната и како ринитис, а неколку од нив може да ве изненадат.

Најчеста причина се алергените

Податоците од Националното истражување за здравјето и исхраната (NHANES) од 2005 до 2006 година покажуваат дека приближно 74 проценти од нас се изложени на 3-6 алергени во нашите спални секоја вечер.

Секогаш кога ќе се превртите, ќе ги наместите навлаките, ќе го бркате кучето од креветот или ќе ја наместите перницата, испраќате свежи облаци од алергени во вашите дишни патишта. Не е ни чудо што нашите назални пасуси стануваат воспалени во текот на ноќта.

Утринската конгестија може да биде предизвикана од надразнувачи
Понекогаш причината за утринската конгестија не е поврзана со алергени, туку со надразнувачи кои предизвикуваат отекување на носните премини во текот на ноќта. Еве некои од вообичаените дразби со кои се среќаваме додека спиеме.

ГЕРБ

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) е хронична состојба во која содржината на желудникот се враќа во грлото и носните пасуси.

Дувански дим

Ако сте изложени на чад во текот на денот или ако некој од вашето домаќинство пуши, може да доживеете ринитис рано наутро. Пасивното пушење исто така може да го зголеми ризикот од развој на хронични проблеми со синусите.

Или причината може да бидат промени во вашето тело.

Хормони

Хормоналните промени што ги доживувате за време на бременоста и менструацијата може да предизвикаат и затнат нос наутро.

Преземете чекори за да ја намалите изложеноста на надразнувачи со тоа што ќе ги одржувате чисти постелнината, на минимум влакната од спалната соба, како што се теписите и тапациран мебел, и чувајте ги домашните миленици надвор од собата.

Претходна објаваСо какви витамини е богата киселата зелка и за што се смета дека е ефикасна?
Следна објаваПРОМЕНАТА НА ВРЕМЕТО СЕ ВЛИЈАЕ НА ЗДРАВЈЕТО: Од главоболки до СРЦЕВ НАПАД, обрнете внимание на ОВИЕ СИМПТОМИ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име