Дома Здравје Се будите со болки во вратот? Решението може да биде многу едноставно

Се будите со болки во вратот? Решението може да биде многу едноставно

854
0

Што ако направиме се како што треба и повторно се разбудиме со грчеви и болки во вратот?

Во денешно време, болките во грбот и вратот се вообичаени поради начинот на живот. Знаеме дека долгогодишното седење пред компјутер може да доведе до болка, која делумно или целосно може да се реши со едноставни вежби .

Но, што ако се будиме со болки во вратот? Дури и ако добро се подготвуваме за спиење и се грижиме за тоа како спиеме, но сепак се будиме со болен врат? Што да правиме тогаш?

Одговорот е едноставен, но можеби не е лесен: тие болки се предизвикани од лошите навики за спиење и некои едноставни промени може да доведат до будење со помала болка наутро.

Прво: Ако спиете на стомак, обидете се со друга положба. Спиењето на стомак ја присилува главата на едната страна и создава притисок во вратот. Експертите велат дека спиењето на грб или на страна го намалува притисокот врз вратот.

Второ: Добра перница! Не жалете што инвестирате во добра перница, бидејќи квалитетот е многу важен овде. Прескокнете ги перниците кои се премногу вкочанети или дебели или кои може да ви го стават вратот во непријатна положба. Идеално, треба да најдете перница што е помека и малку порамна. Можеби можете да пробате некоја од оние со мемори пена, односно онаа што одговара на обликот на вашиот врат.

Покрај тоа, земете ги предвид и другите здрави навики за спиење . Постојат некои докази дека болката во вратот е предизвикана не само од положбата во која спиете, туку и од квалитетот на спиењето.

Едно истражување, на пример, покажа дека луѓето кои имаат проблеми со спиењето имаат поголема веројатност да пријават проблеми со мускулно-скелетна болка, вклучително и болка во вратот, отколку оние кои добро спијат.

Спиењето во темна и ладна соба, одењето во кревет и будењето во исто време може да ви помогне да спиете подобро.

Се разбира, болката во вратот може да биде предизвикана и од некоја друга медицинска состојба, за која овие промени не се доволни, туку причината треба да се третира. Во овој случај, неопходно е да се консултирате со лекар за да се утврди точната дијагноза.

Претходна објаваКако веднаш да го намалите високиот крвен притисок?
Следна објава5 интересни факти за Светското првенство во Катар што започнува утре

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име