Дома Health СЕМКИ ОД СОНЧОГЛЕД: Здравствени придобивки што треба да ги знаете (холестерол, имунитет,...

СЕМКИ ОД СОНЧОГЛЕД: Здравствени придобивки што треба да ги знаете (холестерол, имунитет, алергии, воспаленија,…)

217
0

СЕМКИ ОД СОНЧОГЛЕД: Здравствени придобивки што треба да ги знаете (холестерол, имунитет, алергии, воспаленија,…)

Семките од сончоглед се многу добар извор на различни минерали калциум, фосфор, магнезиум, натриум, калиум и железо, како и витамини, особено Б комплекс и витамин А, кои заедно со изобилството на витамин Е ја прават оваа одлична храна. медицински. Додавањето семки од сончоглед во вашата исхрана може да направи чуда за вашата кожа, срце, имунитет и целокупно здравје .

Семките од сончоглед имаат висок процент на масло и до 50%, а преовладуваат полинезаситените масни киселини, особено линолната. Содржината на протеини исто така не е занемарлива . Грст семки од сончоглед совршено го задоволува гладот, но нуди и грст корисни состојки за здравјето.

Прочитајте подолу за некои причини зошто треба да почнете да ги додавате во вашите омилени закуски за сериозно подобрување на здравјето.

Дознајте какво влијание имаат семките врз здравјето.

Лековити својства на семки од сончоглед
„Светскиот фонд за истражување на ракот“ издвои 20 намирници кои поради поволниот состав обезбедуваат заштита од рак и затоа треба да се консумираат што почесто. На списокот на суперхрана се најдоа и семки од сончоглед , а тоа се нивните лековити својства кои ви ги обезбедуваат.

Семките од сончоглед содржат моќни антиоксиданси – витамин Е и селен. Антиоксидансите имаат способност да ги неутрализираат штетните слободни радикали и на тој начин го штитат организмот од бројни дегенеративни болести на денешницата, како што се кардиоваскуларните и малигните заболувања. Поради поволната содржина на есенцијална линолна масна киселина, витамин Е и протеини, редовното внесување на семки од сончоглед ја навлажнува сувата и дехидрирана кожа, а може да биде корисно и за егзема.

Здравствени придобивки од семките од тиква

Семките од сончоглед ја делат судбината на другите семиња – тие се популарни закуски и чест додаток на леб. Но, тие можат да бидат и одличен додаток на вашите омилени житарки, јогурт или туна или пилешка салата. Обичните печени јајца ќе добијат посебен вкус доколку им се додадат семки од сончоглед. Исто така, пржените и мелените семиња ќе надополнат разни чорби и сосови.

Се покажа дека умереното консумирање на незаситени масти го подобрува здравјето на срцето. На пример, семките од сончоглед може да се користат како лек за намалување на ЛДЛ и вкупниот холестерол. Обидете се да консумирате повеќе масти здрави за срцето, како што се моно- и полинезаситените масти кои се наоѓаат во семките од сончоглед, кои позитивно влијаат на здравјето на вашето срце.

Ефектите за зајакнување на имунитетот на семките од сончоглед се должат на присуството на витамин Е, цинк и селен во нив. Витаминот Е го подобрува имунолошкиот одговор и штити од неколку заразни болести. Исто така е моќен антиоксиданс и ги спречува слободните радикали да ги оштетат здравите клетки во нашето тело.

Цинкот го штити нашето тело од воспаленија, алергии и инвазија на патогени, а со тоа ги спречува инфекциите и го зголемува целокупниот имунитет. Селенот го намалува воспалението и го зајакнува имунитетот. Исто така, помага да се намали оксидативниот стрес предизвикан од слободните радикали.

Семките од сончоглед се богати со протеини и влакна. Тие создаваат долгорочно чувство на ситост, го намалуваат внесот на храна и на крајот го намалуваат бројот на потрошени калории. Ова помага во намалување на телесната тежина.

Семките од сончоглед се добар извор на железо. Јадењето на овие семиња помага да се подигне нивото на железо, а со тоа им помага на луѓето кои страдаат од анемија.

Дневната доза за семки од сончоглед не треба да надминува 1 мала чаша (околу 30 грама).

Претходна објаваСОЛЕНА ЦАРСКА ТОРТА! Лесно се прави и брзо се јаде
Следна објаваОтечен јазик: Причини и што да правите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име