Дома World destinations Селото кое допира до облаците: Погледнете го НАЈВИСОКОТО место во Европа, каде...

Селото кое допира до облаците: Погледнете го НАЈВИСОКОТО место во Европа, каде живеат само 200 луѓе (ФОТО)

682
0

Селото кое допира до облаците: Погледнете го НАЈВИСОКОТО место во Европа, каде живеат само 200 луѓе (ФОТО)
Во зима, речиси е невозможно да се стигне до ова место со автомобил, пренесува Nationalgeographic

Помеѓу 2.060 и 2.200 метри надморска височина, на планината Шара во Грузија, во регионот Сванети, се наоѓа „највисокото“ населено место во Европа.

Интересни факти за мијачкото село Гари…

Ушгули е всушност заедница од четири помали села: Жибијани, Чвибијани, Чажаши и Муркмели и во нив живеат околу 70 семејства или околу 200 жители. Единствениот пат до кој се стигнува до ова село е патот кој води до градот Лентехи, а често не е достапен. Во текот на летото, можно е да се стигне до највисокото село во Европа со автомобил, но во зима тоа обично не е можно. Снегот го покрива целото подрачје шест месеци во годината.


Сепак, на жителите на ова село не им пречи. Тие се навикнати на условите во кои живеат. Нивните деца одат во локалното училиште, а таму ги има сите потребни институции за функционирање на селото.

Посебна атракција на ова место е капелата од 12 век, изградена за време на владеењето на кралицата Тамара, а покрај неа има уште неколку објекти на списокот на светско наследство на УНЕСКО, од кои за Сванети се особено карактеристични одбранбените кули – област инаку богата со историја. Интересно е и тоа што во ова село е снимен и филмот „ Сол за Сванети “ во режија на Михаило Калатозов.

Претходна објаваКои се првите симптоми на висок крвен притисок?
Следна објаваДенеска се празнува Св. Антониј Велики

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име