Дома Здравје Секоја жена треба да го знае ова – како се менува менструалниот...

Секоја жена треба да го знае ова – како се менува менструалниот циклус со текот на годините

1395
0

Менструалниот циклус се менува со текот на годините, а во некои периоди е поднослив, додека во други предизвикува силна болка и непријатност.

Во овој поглед, менструацијата не е иста во тинејџерските години, адолесценцијата, триесеттите, четириесеттите и педесеттите години. Во следниот текст прочитајте ги карактеристиките на менструалниот циклус за периодите споменати погоре.

Тинејџерски години и адолесценција

Првите менструации се обично неправилни, бидејќи циклусот сè уште не е стабилизиран. Дури во адолесценцијата, односно во дваесетите, работите почнуваат да стануваат предвидливи, а знаете кога да очекувате менструација. Потоа во текот на циклусот се појавуваат грчеви, остри болки во пределот на репродуктивните органи, чувствителност на градите…
Овој период трае до триесет години.

Триесеттата година

Во овој период нема многу изненадувања во однос на времетраењето и јачината на самиот циклус, но сепак има мали промени. Нема повеќе обилни крварења како во раните и доцните дваесетти, тие се намалуваат, а силните грчеви и остри болки се намалуваат. Ова е време кога е најлесно да ги пресметате вашите плодни денови доколку планирате бременост.

Во четириесеттите

Четириесетите се период пред менопаузата. Повторно се појавува нередовна менструација, понекогаш циклусот отсуствува, а понекогаш трае пократко или подолго.

Во педесеттите

Започнува менопаузата, а се смета дека е официјално започната доколку жената нема овулација повеќе од 12 месеци. Времето на плодните денови заврши, а промените кои жените ги чувствуваат пред почетокот на менопаузата се индивидуални. Кај некои жени почнуваат по 45-та година, а кај некои во 50-тите години, а симптомите се топли бранови, сувост на вагината, зголемување на телесната тежина поради хормонални пореметувања…

Претходна објаваПет причини зошто вашите деца одбиваат храна
Следна објаваКако да се опоравите од ГИХТ со правилна исхрана

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име