Дома Health Секое утро испијте чаша јогурт со овој чудесен зачин и погледнете го...

Секое утро испијте чаша јогурт со овој чудесен зачин и погледнете го чудото после еден месец

770
0

Секое утро испијте чаша јогурт со овој чудесен зачин и погледнете го чудото после еден месец

Едно истражување покажало дека луѓето кои јадат една лажица мелен ким на ден губат тежина три пати побрзо од луѓето кои се на диета, но не го консумираат овој зачин. Во експериментот кој бил спроведен, учествувале 100 жени кои секое утро пред појадокот пиеле чаша јогурт со малку маснотии со лажица мелен ким.

Како што покажале резултатите, тие консумирале околу 400 калории помалку секој ден, во просек, во споредба со групата која не консумирала јогурт и ким.

Ја ставила кората од банана во фрижидер: По само 15 минути се ослободила од проблемот што ја мачел со години

По еден месец, експерименталната група изгубила помалку килограми, седум килограми во просек, додека процентот на маснотии им се намалил за 14 проценти. Исто така, овој зачин помогна да се намали нивото на лошиот холестерол за 10. Научниците го објаснуваат овој ефект со фактот дека кимот содржи изобилство на фитосферол, кој има способност да го апсорбира холестеролот, а содржи и супстанции кои го забрзуваат метаболизмот.

Покрај тоа, кимот помага во лекување на болести на црниот дроб и жолчката (цироза на црниот дроб, слаб црн дроб, балансира масти), помага при проблеми со бубрезите и мочниот меур, како што се камења, песок, отежнато мокрење, инфекции, бактерии, помага при респираторни проблеми начини, како што се подложност на инфекции, настинки, грип, хроничен бронхитис, астма, пневмонија, кашлица.

Ефикасен е и кај срцеви заболувања, особено кај аритмии.

Претходна објаваДомашно тесто за пица по рецепт на Џејми Оливер
Следна објаваМАГОДОСОТ во борба против ПОДОЧЊАЦИ!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име