Дома Твој готвач Сезонска колач со јагоди

Сезонска колач со јагоди

493
0

Овај едноставна сезонски колач ќе ги исполни сите ваши очекувања …

Ако во фрижидерот имате зрели јагоди што треба брзо да ги користите, исчистете ги и ставете ги во едноставна мешавина од путер, јајца и крем. Ќе ви треба само една голема вангла, миксер, шпатула, тава за торта и десет минути време. Останатата работа ќе ја заврши рерната за вас, а се што треба да направите е трпеливо да почекате колачот добро да се олади.

Состојки:

100 гр омекнат путер
250 гр шеќер
2 големи јајца
1 лажичка екстракт од ванила
170 гр брашно
1 лажичка прашок за пециво
120 гр кисела павлака
малку сол
400 гр исечени јагоди

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени . Премачкајте калап за торта со дијаметар од 24 см со путер.
Измешајте путер со 200 гр шеќер во мека смеса. Додадете ги јајцата и екстрактот од ванила и измешајте.
Во посебен сад измешајте ги брашното, прашокот за пециво и солта.
Додадете наизменично павлака и брашно во мешавината на јајца и путер и измешајте сè добро.
На крај додадете ги јагодите и истурете ја смесата во тавата за печење. Посипете ги врз преостанатите 50 гр шеќер.
Печете 35-40 минути , додека чепкалката со која ја прободевте средината да излезе чиста.
Почекајте да се излади целосно пред да го исечете.

Претходна објаваОслободете се од мрсната коса со овие трикови
Следна објаваБананите ги топат масните наслаги и го исфрлаат вишокот вода од телото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име