Дома Здравје Седењето може да ве остарее за 8 години!

Седењето може да ве остарее за 8 години!

678
0

Неодамнешните истражувања покажаа дека жените, кои седат повеќе од 10 часа дневно со многу мала физичка активност, имаат клетки во телото кои се биолошки постари. Осум години се значајни – а според новото истражување, нашето време поминато во седење комбинирано со слаба физичка активност може да го забрза биолошкото стареење за дури 8 години.


Истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего, откриле дека жените на возраст од 64 до 90 години, кои седат повеќе од 10 часа дневно, со помалку од 40 минути дневно умерена до интензивна физичка активност, имаат полабаво тело. Мерачите на телото се приклучоци на краевите на нишките на ДНК, често слични на врвовите на чевлите, кои ги штитат хромозомите. Пократки мерки на телото се поврзани со зголемен морбидитет.


Истражувачите откриле дека слабо активните жени и оние кои седат долго време имаат клетки кои биолошки биле стари 8 години во споредба со жените кои седат помалку и биле физички поактивни. „Во нашата студија, беше откриено дека клетките стареат побрзо, поради седентарен начин на живот. Хронолошката возраст не секогаш одговара на биолошката возраст“, ​​вели др. Sc. Аладин Шадијаб, главен автор на студијата.

Во истражувањето учествувале речиси 1.500 жени на возраст од 64 до 95 години. Сепак, и покрај мрачните наоди, истражувачите откриле и дека жените кои седат долго време во текот на денот не го покажуваат истото стареење доколку во својата рутина ја вклучат физичката активност.
„Откривме дека жените кои седат подолго немаат помала должина на телото доколку вежбаат најмалку 30 минути дневно, што е здравствена препорака. Дискусијата за придобивките од вежбањето треба да започне уште кога сме млади, а физичката активност треба да остане дел од нашиот секојдневен живот како што старееме, дури и во 80-тите“, вели др. Sc. Аладин Шадијаб.


Така повторно се покажа дека физичката активност, дури и по половина час дневно, а барем во форма на прошетка, е идеален начин за спречување на побрзо стареење, но и за спречување на разни болести.

Извор: treehugger.com

Претходна објаваКој не треба да пие кафе?
Следна објаваВкусни колачиња кои се топат во уста (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име