Дома Твој Готвач Свински гулаш со пиво (рецепт)

Свински гулаш со пиво (рецепт)

2569
0

Еден поинаков рецепт за гулаш… Можете да го комбинирате со тестенини, со пире…

700 гр. свински врат без коски
1 голем кромид
1 морков
1 црвена пиперка
4 домати
2 чешниња лук
150 гр шампињони
лажица мелена слатка пиперка
200 гр излупен домат
300 мл супа од зеленчук
250 мл пиво

2 лажици густин
сол, бибер, свежа мајчина душица, жалфија, сушена кошула , малку павлака, ситно сечкан лист магдонос

Кромидот ситно се сечка и се динста на малку масло додека да стане стаклест. Додадете го свинското месо исечкано на мали коцки или тенки јуфки и динстајте додека месото се сокови и порумени. Додадете ги морковите исечени на прстени, пиперките и доматите исечкани на коцки и исечканите шампињони. Посолете, бибер, густин и пиво и кратко динстајте, па додајте црвен пипер, ситно сечкан лук и други зачини и сè убаво измешајте. Покријте и варете додека месото не омекне. На крајот измешајте го со малку павлака доколку сакате.

Претходна објаваЛековити облоги за бели дробови од свинска маст
Следна објаваЕве како смеата и смислата за хумор влијаат на телото и духот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име