Дома Позитив на денот Светски ден на туберкулозата 2021 година

Светски ден на туберкулозата 2021 година

286
0

-Часовникот отчукува-
Секоја година, се одбележува Светскиот ден на туберкулозата (ТБ) на 24 март за да се подигне јавната свест за катастрофалните здравствени, социјални и економски последици од ТБ и да се засилат напорите за ставање крај на глобалната епидемија на ТБ. Датумот го одбележува денот во 1882 година кога д-р Роберт Кох објави дека ја открил бактеријата што предизвикува ТБ, што го отвори патот кон дијагностицирање и лекување на оваа болест.
ТБ останува една од најсмртоносните инфекции во светот. Секој ден, скоро 4000 ги губат своите животи од ТБ и близу 28 000 луѓе се разболуваат од оваа болест што може да се спречи и да се лекува. Глобалните напори за борба против туберкулозата спасија околу 63 милиони животи во 2000 година.
Темата на Светскиот ден на туберкулозата 2021 година – „ Часовникот отчукува„- ја пренесува пораката дека светот на време треба да постапи според обврските за ставање крај на ТБ. Ова е особено критично во контекст на пандемијата КОВИД-19 што го доведе во опасност напредокот на крајот на туберкулозата и да се обезбеди правичен пристап до превенција и нега во согласност со препораките на СЗО.
Светскиот ден на туберкулозата 2021 година е можност да се фокусираме на успесите и достигнувањата, истовремено изразувајќи предупредување за закана од туберкулозата отпорна на лекови и последиците предизвикани од пандемијата со КОВИД-19.
Ако сакаме да #ЗавршиТБ до 2030 година, #ЧасовникотОтчукува за да ги реализираме #TБЦелите2021.

Претходна објаваНајдобри начини да ја зголемите самодовербата…
Следна објаваПодобрете го вашето здравје користејќи алтернативни извори на витамин Д.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име