Дома Здравје Светски ден за борба против ракот – 4 февруари

Светски ден за борба против ракот – 4 февруари

476
0

Секоја година на 4-ти февруари, Светскиот ден за борба против ракот се обидува да ја прошири свеста за ракот. Овој ден се фокусира и на превенција, откривање и лекување на рак.

Секоја година ширум светот се дијагностицираат 17 милиони нови случаи на рак. Ракот е фатален за речиси 10 милиони од оние кои ќе ја добијат оваа вест. До 2040 година, се проценува дека ќе има 27,5 милиони нови случаи на рак. Најчестите видови на рак вклучуваат на белите дробови, женските гради, дебелото црево и простатата.

И покрај преваленцата, можно е да се намали ризикот од добивање рак. Според клиниката Мајо, овие работи можат да помогнат да се спречат многу видови на рак:

Избегнувајте тутун или престанете да го користите
Јадете диета која се состои од овошје, зеленчук и ограничени количини на преработено месо
Одржувајте здрава тежина
Правете најмалку 30 минути физичка активност секој ден
Заштитете се од сонце
Никогаш не имајте незаштитен секс
Бидете во тек со рутинските медицински прегледи
За жал, не се само возрасните оние кои заболуваат од рак. Оваа смртоносна болест ги погодува и децата. Секоја година на околу 300.000 деца ширум светот им се дијагностицира рак. Во Соединетите Држави, ракот е најчеста причина за смрт од болести кај децата. Некои од најчестите типови на рак во детството вклучуваат леукемија, рак на мозокот, лимфоми и цврсти тумори. Многу детски карциноми нема позната причина. Раната дијагноза и пристапот до третман значително го зголемуваат преживувањето.


Одредени земји имаат повисоки стапки на рак од другите. Австралија има најмногу нови случаи на рак. Секоја година има 468 нови случаи на секои 100.000 жители. САД се рангирани на петтото место на листата. Секоја година има околу 352 нови случаи на 100.000 жители. Други земји кои имаат високи стапки на рак се Нов Зеланд, Ирска, Унгарија, Белгија, Франција и Данска.


ИСТОРИЈА НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА РАК
Унијата за меѓународна контрола на ракот го воспостави Светскиот ден на ракот на 4 февруари 2000 година. Денот беше основан во Париз на Светскиот самит против ракот за новиот милениум. Денеска се одржуваат над 900 настани за Светскиот ден на ракот во 127 земји

Претходна објаваДенес се одбележуваат 150 години од раѓањето на Гоце Делчев
Следна објаваДомашен лут намаз со туна (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име