Дома Health Свежо сирење за појадок – да или не?

Свежо сирење за појадок – да или не?

183
0

Свежо сирење за појадок – да или не?

Како и кај јогуртот, можете да најдете верзии на сирење со малку маснотии и со многу маснотии. Разликата помеѓу нискомасното и полномасното сирење е околу 60 калории по чаша. Свежото сирење отсекогаш било популарна храна, но почнало да се гледа и како диетална храна. Сепак, поради високата содржина на протеини, повторно се враќа на нашите трпези.

Свежото сирење е нискокалорична храна која содржи многу протеини. Половина чаша полномасно сирење (околу 4% млечни масти) содржи околу 100 калории, 12 грама протеини и 4,5 грама масти. Истата количина обичен јогурт со полномасно млеко има 165 калории, 15 грама протеини и 8,5 грама масти. Како и јогуртот, урдата може да содржи шеќер, па затоа е многу важно да ги проверите етикетите.

Грешки во појадокот кои можат да го подигнат нивото на шеќер во крвта

Протеинот во урдата е главно казеин, кој се вари побавно од другите протеини и може да помогне во чувството на ситост. Според една мала студија објавена во списанието Appetite , урдата може да биде заситена како јајцата, експертите ја препорачуваат наместо снегулки и колачи.

Свежото сирење покрива и четвртина од дневните потреби на фосфор, кој вашето тело го користи за енергија, но содржи и витамин Б12, кој ги штити нервите и здравјето на црвените крвни зрнца, според Consumerreports.org.

Како и кај јогуртот, можете да најдете верзии на сирење со малку маснотии и со многу маснотии. Разликата помеѓу нискомасното и полномасното сирење е околу 60 калории по чаша.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 6-ти ФЕВРУАРИ! Раковите ги очекува тежок ден, прилив на пари за Девиците, а еве кој ќе биде заљубен!
Следна објаваЧоколадна салама (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име