Дома Здравје Свежите краставици имаат неверојатен ефект врз здравјето, а еве зошто е добро...

Свежите краставици имаат неверојатен ефект врз здравјето, а еве зошто е добро да ги јадете секој ден

729
0

Краставиците се неверојатно вкусни и во исто време многу здрави.

Краставиците не имаат добар вкус само во салати. Овој зелен зеленчук е многу вкусен и сам по себе како закуска или во сè попопуларната вода со краставици. Дури и повеќето деца сакаат краставици и не само што имаат добар вкус за речиси сите, туку се и нискокалорични и добри за нашето тело.

Совршено го хидрираат телото

Сите знаеме колку е важен внесот на течности, особено во потоплите денови кои полека ни се приближуваат. Но, внесот на течности не мора секогаш да биде во форма на пијалок. Краставиците содржат дури 97 проценти вода, што ги прави совршени за хидратација на телото.

Го намалуваат ризикот од рак

Краставиците содржат лигнани и полифеноли кои го намалуваат ризикот од одредени видови на рак. Ова се однесува, на пример, за рак на дојка и рак на грлото на матката. Затоа, не прескокнувајте ги овие чудесни зеленчуци во вашите секојдневни оброци!

Ги зајакнуваат коските

Кога мислите на краставици, вашата прва асоцијација секако не се коските, но краставиците всушност се добри за нив. Тоа е затоа што краставиците се богати со витамин К, кој пак ја поддржува густината на коските и не штити од фрактури. Витаминот К овозможува подобра дистрибуција на калциум во телото и игра голема улога во спречувањето на остеопорозата.

Краставиците се одлични за детоксикација

Јадењето краставици може првенствено да ги детоксицира цревата. Ензимот ерепсин ги разградува протеините и на тој начин го забрзува варењето, особено месото. Покрај тоа, краставиците се корисни во природното намалување на високиот крвен притисок.

Го намалуваат стресот

Кога сте нервозни, полни со грижи и стрес сте на високо ниво – јадете краставица Имено, овој зеленчук е богат со витамин Б со сите негови благодети.Овој витамин му помага на нашето тело да се ослободи од стресот на природен начин. Што велите, време е за еден лесен оброк како јогурт и исечкани свежи краставици?

Претходна објаваОва е најопасната храна што предизвикува надуеност
Следна објаваДва многу јасни знаци дека премногу им верувате на другите луѓе

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име