Дома Здравје Руски нутриционист открива во кој период од денот треба да јадеме мед

Руски нутриционист открива во кој период од денот треба да јадеме мед

912
0


Сите знаат колку медот позитивно влијае на имунитетот, но количината на овој природен засладувач не е секогаш иста кај сите, предупредува руската нутриционистка Ана Косечкина.

  • Не постојат јасни стандарди кои би ја одредиле точната количина на мед што може да се јаде во текот на денот. Ако човек јаде многу слатки, јаглени хидрати, гликоза и фруктоза секој ден, тогаш дефинитивно не треба да претера со медот. Можеме да претпоставиме дека просечниот човек јаде околу 100 грама шеќер дневно, а препораката е нешто помала – од 70 до 90 грама. Шеќерот го има во речиси сите намирници. Затоа, корисно е да не внесувате повеќе од 3:00 до 4:00 лажички мед на ден за да имате корист, но да не му нанесете штета на вашето тело, како на пример, зголемување на телесната тежина, кариес.. . – објаснува Кошечкина.

Подобро е да се конзумира во првата половина од денот, за организмот да има време да користи јаглехидрати и шеќер за енергија, а не за масти.
Покрај количината, многу е важно во кој период од денот консумирате мед.

  • Ако се комбинира со производи кои содржат кофеин, тогаш е подобро наутро. На пример, чај или кафе со мед најдобро се пие наутро. Медот не содржи супстанции кои се важни да се земаат во одредени периоди од денот. Но, поради фактот што има многу јаглехидрати, веројатно е подобро да се консумира во првата половина од денот, за телото да има време да ги користи овие состојки за енергија, а не за маснотии и – советува нутриционистот.
Google search engine
Претходна објаваНе јадете храна од микробранова печка пред да направите една важна работа кога се подготвувате
Следна објаваСв.Климент Охридски 8-ми декември

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име